Velké změny na poli prohlížečů: Chrome a Opera skončí s WebKitem, Mozilla a Samsung optimalizují pro ARM
Mozilla společně se společností Samsung oznámila práce na novém jádru pro webové prohlížeče. Potenciální nástupce stávajícího Gecka ponese název Servo a má být navržen tak, aby přinesl co nejlepší optimalizaci pro běh na různorodých vícejdrových architekturách.
Jedná se o pokus aktualizovat prohlížeč tak, aby byl postavený na moderních standardech a zároveň lépe optimalizovaný i pro architekturu ARM a operační systém Android. Díky tomu je zřejmé, proč je ve vývoji zapojen Samsung, který v tuto chvíli obsazuje první příčku mezi výrobci mobilních telefonů. Vývoj jádra probíhá za pomocí programovacího jazyka Mozilla RUST, který je nyní ve verzi 0.6.
Psali jsme o webových prohlížečích:
- Opera má 300 milionů uživatelů a přechází na WebKit
- Opera Ice: prohlížeč založený na WebKitu pro Android a iOS
- Vyzkoušejte Firefox OS - jak vypadá a na co se můžeme těšit?
- Mozilla se na iOS nevrátí, dokud Apple nezmění podmínky
Vývoj renderovacího jádra Servo začal přibližně před rokem a pokud vše dopadne dobře, mohl by se po dokončení stát konkurencí pro WebKit (v tuto chvíli Safari, Chrome a Opera, včetně mobilních verzí) a případně i chystané jádro od Google Blink, viz odstavce níže.
Google pracuje na odnoži WebKitu s názvem Blink, připojí se i Opera
Vývojářský tým kolem prohlížeče Google Chrome oznámil vývoj nového jádra se zmíněným názvem Blink. Nebude se jednat o vývoj tzv. od píky, to by bylo příliš zdlouhavé, základem bude starý dobrý WebKit. Blink bude tedy spíše jeho novou odnoží, jejíž vývoj bude nadále na WebKitu nezávislý.
Googlu se prý již nelíbil způsob, jakým jsou u WebKitu zpracovávány stránky a patrně, což je čistě náš názor, nechce "sázet" na technologii, za níž stojí konkurenční společnost, tedy Apple. Architektura Chromu prý funguje částečně jinak, než je tomu u zbytků modulů WebKitu. Změny pak prý kvůli dalším zainteresovaným firmám probíhaly pomalu, takže chce mít vývoj pro lepší flexibilitu ve svých rukou.
Kód Blinku má být značně "odlehčený" a tím dosahovat lepších rychlostí, na což odkazuje i zvolené jméno, značící "rychlost a jednoduchost". K využívání jádra se později připojí i Opera, která teprve nedávno sáhla po jádru WebKit.
Rozložení použitých enginů by mohlo v budoucnu vypadat následovně:
- Mozilla Firefox - Servo
- Internet Explorer - Trident
- Opera - Blink
- Google Chrome - Blink
- Safari - WebKit
Vypadá to, že na trhu s browsery je poměrně rušno, což je pro koncového uživatele nakonec přeci jen dobře. Inovace a vyšší rychlost se neztratí. Uvidíme, zda se po dokončení nových enginů konečně rozhoupe i Apple a dovolí v App Store i jiné prohlížeče, než ty s jádrem WebKit.