Rafael vyvíjí řízenou střelu Sea Breaker s umělou inteligencí
Společnost Rafael ukázala propagační video, na kterém je nová řízená střela, která je programovatelná, má autonomní prvky a využívá algoritmy umělé inteligence. Střela nese název Sea Breaker a několik těchto střel může provádět koordinované útoky z různých směrů a speciálně útočit na zranitelná místa cíle, díky čemuž tyto střely mají způsobit maximální poškození vybranému cíli a co nejvíce eliminovat vedlejší škody.
Střela Sea Breaker je zkonstruována tak, aby ničila cíle vysoké hodnoty v silně bráněném území moderními prvky PRO/PVO a v podmínkách silného rušení (elektronických protiopatření). Sea Breaker je vybaven elektro-optickou hlavicí a algoritmy umělé inteligence. Díky prvkům umělé inteligence by střela měla vybrat vojenské cíle mezi civilními jednotkami nebo efektivně operovat v pobřežních oblastech, kde je plno terénních překážek.
Všechny systémy střely měla vyvinout a integrovat izraelská společnost Rafael a Sea Breaker lze využívat jako protilodní střelu nebo k útokům na pozemní cíle (např. k ničení pobřežní obrany). Střela může útočit jak na stacionární, tak i na pohyblivé cíle. Řízená střela Sea Breaker má dolet 300 km, je poháněna proudovým motorem, měří na délku 4 metry a váží 400 kg. Bojová hlavice střely váží 125 kg a je schopná zničit cíl o velikosti fregaty.
Střela Sea Breaker může být vypouštěna z námořních platforem, od raketových člunů, až po korvety či fregaty nebo z pozemních platforem jako je třeba mobilní raketový systém Spyder. Sea Breaker je v současnosti v pokročilé vývojové fázi a údajně už vzbudil zájem u několika potenciálních zákazníků i mimo samotný Izrael. U zemí v oblasti Jihočínského moře.