Souboj: Asus PadFone proti Transformeru, notebooku a smartphonu
Kapitoly článků
Pojďme se na celé řešení podívat z jiného úhlu. V této kapitole uděláme malý pokus, kdy se porozhlédneme po netradiční alternativě. PadFone si nahradíme notebookem, smartphonem a tabletem. Dá se za 21 tisíc, kolik přibližně stojí kompletní PadFone 3v1 sada, pořídit zmíněná trojice zařízení? A jaké výhody či nevýhody oproti němu přináší?
Výběr probíhal jednoduše při prohlížení katalogů našich prodejců. Nejvíce z celkové částky, kolem 8 000 Kč, virtuálně padlo na malý notebook. Po delším bloumání byla volba LENOVO IdeaPad S205, který není problém za podobné finance sehnat.
Asus PadFone + PadFoneStation + dock | 21 000 Kč |
Sony Xperia U | 6 500 Kč |
Google Nexus 7 | 6 500 Kč |
Lenovo IdeaPad S205 | 8 000 Kč |
Dalším na řadě byl chytrý telefon s Androidem následován tabletem. Po kratší úvaze byla vybrána dvojice zařízení v přibližně stejné cenové hladině. Volba padla na Sony Xperia U (ST25i) a Google Nexus 7, který za malý peníz nabízí skvělou výbavu. Tím jsme se vešli přesně do 21 000 Kč a můžeme se vrhnout na srovnání.
Srovnávat výkon by bylo vzhledem k odlišné platformě notebooku problematické, nicméně je jasné, že ani jedno zařízení na tom není po této stránce špatně. Záměrně byl zvolen dvoujádrový smartphone se slušnou výbavou - dvoujádrovým CPU Cortex-A9 na frekvenci 1,0 GHz, jemuž kontruje 512 MB operační paměti. Tablet nese dokonce čtyřjádrovou Tegru 3 na frekvenci 1,3 GHz a 1 GB operační paměti. Notebook už jde mimo ARM architekturu a nese APU Zacate e-450 od AMD s 4 GB RAM.
Pojďme se ale místo parametrů raději podívat na praktickou stránku věci a nadhodit několik modelových situací.
Výdrž
Pokud složíme kompletní 3v1 řešení, vydrží PadFone v provozu opravdu dlouhou dobu. Může to být v závislosti na využívání i několik dní, ale nejvíce asi napoví test větší zátěže, obnášející přehrávání, volání apod. I v takovém případě je výdrž celku větší než 12 hodin, což potvrzuje test kolegů ze serveru Engadget, kteří vše uvedli do přehledné tabulky. Při nastavení 50% jasu, zapnutém 3G, zapnuté (ale nepřipojené) WiFi a přehrávání videa vydrží samotný telefon kolem 6 hodin, s tabletem již kolem 10 a s dokem konečných 17,5 hodiny. To je skvělé číslo, kterému nemůže ani jedno z výše vybraných zařízení samostatně konkurovat - zde je výhoda PadFone jasná.
Notebook samotný má podle výdrobce výdrž 5 hodin, tablet dalších 5, a telefon při přehrávání zvládne také něco kolem 6 hodin. V součtu je to sice hodnota podobná PadFonu, ale reálně je na tom stále výrazně lépe dnes testované 3v1.
Nabíjení
V případě PadFone bude majiteli stačit dvojice kabelů a jedna jediná nabíječka. U alternativní trojice bude zapotřebí notebooková nabíječka s většími rozměry, aby šlo díky klasickému microUSB využít jednoho adaptéru a zařízení v něm střídat. Při nabíjení je největší rozdíl ten, že pokud připojíme složený výrobek Asusu, nabíjí se všechny jeho části. Je zde však pro změnu delší doba pro plné nabíjení - až 5 hodin.
Rozměry
Data na jednom místě
Reklamace
Zde je asi jasné, kam je mířeno. V případě poruchy smartphonu není možné použít zbylé části, dokud nebude opět funkční. Pokud se porouchá stanice, je telefon v pořádku, ale jako notebook už neposlouží. U alternativy jsou v případě poruchy jednoho ze zařízení stále funkční zbylá dvě.
A co na to Transformer?
Pokud sháníte pouze tablet a budete brát jako výhodu případnou klávesnici, zdá se ideální volbou spíše koupě Transformeru a mobilního telefonu zvlášť. Transformer je oproti PadFone řešení mnohem tenčí a lehčí, výkon je dostatečný, a díky několika různým verzím na trhu si může uživatel vybírat.