Rusko vyšle na moře plovoucí nukleární reaktor
Energie může být v některých odlehlých částech země poměrně vzácná věc. Rusko na tento problém reagovalo efektivně, ale radikálně. Posledních deset let vyvíjeli ruští odborníci a inženýři plovoucí nukleární reaktor s názvem Akademik Lomonosov o výkonu 70 megawattů, který má dopravit energii i do těch nejodlehlejších oblastí Ruské federace. Jako první oblast působení je proto zvolen odlehlý region v čukotské oblasti.
S pomocí několika remorkérů by měl vyplout ze svého domovského přístavu v Murmansku na svou první zkušební plavbu dlouhou pět tisíc kilometrů již tento pátek. Na mocnou kritiku uvádí ruská energetická společnost Rosatom jasné stanovisko: „Plovoucí reaktory musí splňovat hned dvojí bezpečnostní kritéria, a to jak pro námořní plavidlo, tak pro jadernou elektrárnu.“
Podle Dimitrije Alexenka, který na celou stavbu dohlížel, to nemá být jen demonstrace ruské síly a průmyslu, ale plán, který by v budoucnu mohl pomoci celému světu. Rusové v tom však vidí i obchodní potenciál v podobě dodávání energie zemím třetího světa. Sám Rosatom přiznal, že o dodávku energie projevily i státy v Latinské Americe, Africe a Asii.
Kritika, nebo spíše obavy, přichází jak ze zahraničí, tak i z Ruska. Plovoucí nukleární reaktory jsou daleko více ohroženy přírodními vlivy, jako jsou vlny, vítr, apod. Jako další hrozba je vnímán případný únos tohoto reaktoru piráty. I kvůli těmto obavám bude tento reaktor na první plavbě doprovázet národní garda.