Seagate na to přišel, cesta ke 4TB plotnám otevřena. Ale za jakou cenu
Trik je jednoduchý: když nelze stopy dát blíže vedle sebe, dáme je přes sebe. SMR je teď už ve fázi, kdy na původní plochu vměstná o 25 % více dat. Budoucnost je však otevřená a prognózy Seagatu hovoří až o 4 TB na plonu, tedy pojem "20TB HDD" by měl být za nějakých 5 let celkem běžný. Těšíte se?
Nic není zadarmo, ani zvýšená kapacita. SMR už v principu přináší velkou komplikaci, kterou už známe například z SSD. Tam, když chceme zapsat jen část buňky, musíme přečíst současný obsah buňky a následně zapsat celou buňku. Zde je to naprosto stejné; na ovlivněné části stopy musíme přečíst data na všech stopách "nad" a po zapsání na požadovanou stopu všechny tyto vrchní stopy přepsat znovu.
A to rozhodně není nic, co chcete dělat například na systémovém, natož databázovém disku. Tím spíše, že práce bude více s narůstajícím počtem překrytých stop (aby nemusel být přepsán celý disk, jsou stopy překryté pouze ve skupinách, dle videa 3 až 5 stop, mezi kterými je stále mezera). Stop ale bude ve skupině více, aby se dosáhlo větších kapacit.
To samozřejmě negativně ovlivní výkon disku, ale pouze pro konkrétní množinu účelů. Ideální je tento systém pro disky určené k prostému zálohování - data pouze zapisovat a číst a pokud mazat, pak celý disk nebo jednou za uherské zálohovací období.
Dá se říct, že jde o prostý marketingový trhák. Za stejnou či mírně vyšší cenu vám Seagate prodá větší disk (pro ně stejně drahý), jehož použitelnost bude omezená, a pro neznalé tohoto omezení bude disk prakticky nepoužitelný. Nepotvrzené informace sice tvrdí, že Seagate už vypustil na trh přes milion HDD se SMR a nikdo si žádného propadu v rychlosti nevšiml, ale nikde není dohledatelné, jakých sérií se to týká (a zda vůbec).
Neméně podstatným prvkem je pak spolehlivost a bezpečnost dat - v případě, že firmware nebo buffer selžou, o data na vyšších stopách můžete přijít a už je nikdy nevydolujete. Zde mělo HAMR být daleko bezpečnější, ale kdo ví, kde je mu konec. Nejen Seagate s HAMR koketují už přes 10 let, ale výsledky (nebo alespoň náznaky) nikde.