Seniorce podezřelé z pirátění hry Metro 2033 hrozí pokutou 5000 dolarů
V Kanadě od ledna 2015 platí nový protipirátský zákon, který ukládá povinnost kanadským poskytovatelům internetového připojení zasílat svým zákazníkům oznámení ohledně možného porušení autorského práva, ke kterému mělo dojít z jejich internetové přípojky. Podle kanadského protipirátského zákona si musí vést logy po dobu 6 měsíců i poskytovatelé VPN služeb, aby mohli být podle IP adresy dohledatelní uživatelé, kteří se za VPN skrývají. Poskytovatelé internetu a provozovatelé VPN služeb, kteří se tomuto zákonu nepodřídí mohou být v Kanadě pokutováni až do maximální výše 10 000 dolarů.
Oznámení ohledně porušení autorského práva je zasíláno majiteli přípojky, tedy není řešeno to, jestli došlo k porušení ze strany někoho dalšího kdo bydlí v domácnosti, nedostatečného zabezpečení wifi routeru nebo třeba tím, že měl ve stejný okamžik někdo další uživatelovu IP.
Na to zřejmě doplatila v Kanadě 86 letá důchodkyně, které nedávno přišlo jedno takové oznámení od jejího ISP. Jak to celé probíhá? Kanadská protipirátská organizace Canipre, která je zodpovědná za dohledávání a stíhaní pirátů v Kanadě tedy sepíše na základě IP adresy oznámení (zřejmě sleduje provoz na BitTorrent síti) ohledně porušení autorského práva, které předá ISP a poskytovatel internetu ho zašle na adresu majitele přípojky.
86 letá důchodkyně se nestačila divit, když ji přišlo takovéto oznámení. Bylo v něm uvedeno, že se dopustila porušení autorského práva, když měla nelegálně stáhnout videohru Metro 2033 a je tudíž vyzvána k uhrazení škody, ke které došlo. Pokud tuto škodu neuhradí, tak ji hrozí pokuta až v maximální výši 5000 kanadských dolarů.
Důchodkyně se proto obrátila na tisk, kde argumentuje, že o videohře Metro 2033 slyší poprvé a násilné videohry ve svém věku nehraje. Dále uvedla, že v oznámení nebylo napsáno kolik dluží, jen to, že když nezaplatí dlužnou částku, tak může být pokutována až do maximální výše oněch 5000 kanadských dolarů. Zpočátku si paní myslela, že se jedná o spam, ale její ISP ji potvrdil, že jde o legitimní e-mail. Počítač prý používá doma jen ona, nikdo jiný k němu nemá přístup.
Důchodkyně není první, kdo takovéto oznámení ohledně porušení autorských práv dostala. Jen za minulý rok dostali podobné oznámení desetitisíce Kanaďanů a vybralo se od uživatelů internetu půl miliónů kanadských dolarů.