Stavební materiál na Marsu vyrobí na místě 3D tiskárny z krve a tělních tekutin
Přeprava jediné cihly raketami na Mars by v přepočtu vyšla na 30 milionů korun, což je samozřejmě pro potřeby vesmírné kolonizace značně neefektivní. Tuto úlohu tedy pravděpodobně zastanou dálkově řízené 3D tiskárny, které potřebný materiál vytisknou až na místě, a to z tamějších dostupných zdrojů.
Odborníci z univerzity z Manchasteru však přišli na způsob, jakým by to bylo možné zrealizovat. Podle nich lze vyrobit alternativu k betonu za pomoci prachu z Marsu a lidské tělní tekutiny v podobě krve či moči, případně slzách a potu. Hotová směs by pak mohla sloužit jako tiskové médium pro 3D tiskárny.
Důležitou složkou pro tvorbu betonu (AstroCrete) je protein vyskytující se v krevní plazmě nazývaný albumin. Pokud se ještě přidá močovina, která se nachází i v slzách a potu, zvýší se pevnost materiálu o 300%. Ze studie tak vyplývá, že šestičlenná posádka Marsu by za dva roky vyrobila 500 kg AstroCrete.
Podle jednoho z autorů studie, Aleda Robertse, není přimíchání krve do malty ničím novým, protože již ve středověku se mísila zvířecí krev jako pojivo. Je tak zajímavé, že moderní technologie se inspirují středověkými metodami. Odpověď na několikaletou otázku je tak přímo v nás.