Střely Tomahawk se smrtící přesností udeřily v Sýrii. Rusko popírá účinnost
Podle bezpečnostního serveru Debka byly údery na syrskou leteckou základnu výsledkem několikahodinového zákulisního jednání mezi Washingtonem a Moskvou. Obě dvě strany neměly zájem na eskalaci konfliktu, který by mohl přerůst mezi regulérní válku mezi dvěma velmocemi (USA a Ruskem).
Jak bylo vidět, tak úder byl jednorázová akce, která byla omezena na leteckou základnu Šajrát a cílem bylo vyvarovat se střetu s ruskými silami. Americký raketový úder byl reakcí na útok chemickými zbraněmi ve městě Chán Šajchún.
Rusko zřejmě souhlasilo, že nenasadí na obranu assadova režimu svou PVO (protiraketové systémy a rušičky), ale výměnou za to nejspíš požadovalo, že musí být předem informováno o rozsahu a cílech takovéto akce.
USA v noci na pátek zahájily překvapivý raketový úder na leteckou základnu Šajrát ze svých dvou námořních torpédoborců (USS Ross a USS Porter) nacházejících se ve středozemním moři. Celkem torpédoborce odpálily 59 střel s plochou dráhou letu (raket Tomahawk).
Podle USA zasáhlo svůj cíl celkem 58 střel z 59. Rusko přišlo vzápětí se svou vlastní analýzou a kontrovalo, že pouze 23 střel z 59 dosáhlo svého cíle. Kde je tedy pravda?
Jak můžete sami vidět (viz. foto základny), tak podle satelitního snímku bylo zasaženo na letecké základně Šajrát celkem 44 cílů. Dále se na twitteru objevilo foto části (bojová hlavice?) údajně sestřelené střely Tomahawk syrskou PVO (že by to byla ona jedna střela, ktera nedosáhla cíle?). Vyjádření USA ohledně úspěšnosti zásahu se zdá být věrohodnější.
Střely Tomahawk – vysoce přesné s dlouhým doletem
Rakety s plochou dráhou letu Tomahawk jsou schopny ničit cíle až na vzdálenost 2500 km. Lze je vypouštět jak z lodí, tak i ponorek, případně z pozemních základen nebo z letounů. Střely Tomahawk jsou vypouštěny z odpalovacích zařízení za pomoci startovací rakety.
Asi po 12 sekundách se zažehne proudový motor a dojde u střely k vysunutí křídel, následně střela letí jako letoun. Střela může být osazena konvenční bojovou hlavicí o hmotnosti 454 kg nebo jadernou hlavicí W80 (jaderná hlavice o síle max 200 kt TNT, dnes se už nepoužívá).
S raketovým boosterem dosahuje střela délky 6,25 metrů a váží 1600 kg. Střela dosahuje vysoké podzvukové rychlosti kolem 890 km/h.
Tomahawk je naváděn na cíl navigačním systémem GPS, korekčním systém TERCOM (korekce dráhy letu porovnáváním digitálních snímků terénu uložených v paměti počítače s údaji získanými radiolokačním výškoměrem) a v závěrečné fázi letu pak i systémem DSMAC, který porovnává fotografii cíle se skutečným cílem. Střely jsou schopny zasáhnout cíl s přesností na 10 metrů.