Testy výkonu a závěr
Kapitoly článků
Při běžné práci v operačním systému Android nás mile překvapila rychlost zařízení, kdy prakticky nedocházelo k zásekům. Plynulost aplikací a případných her je nepochybně způsobena použitým výkonným procesorem, který se zkrátka musel projevit. Velkou roli pak hraje i vyšší vyladěnost operačního systému Android. Před rokem u minipočítačů často docházelo k pádům aplikací i systému samotného. Je vidět, že výrobci za dobu vývoje stihli se situací pohnout a dnes se již dá opravdu mluvit o velmi dobré náhradě za multimediální centrum či počítač.
Ideální společník k projektoru
Naše testování tentokrát místo na televizoru probíhalo na FullHD projektoru Benq W1070. Pokud jste přemýšleli, zda se minipočítače pro oživení domácího projektoru hodí, tak vězte, že velmi dobře. Když už totiž dojde na ovládání Androidu za pomoci myši a klávesnice, chce to na menší obrazovce nácvik, než se dá hovořit o komfortním užívání.
Při ovládání Androidu na velké ploše je vše tak nějak přirozenější. Navíc, při neustálém připojení k projektoru, který může být zavěšený u stropu, se jedná o elegantní řešení jak se zbavit dlouhé kabeláže. Zařízení stačí přichytit vedle projektoru a už o něm prakticky nemusíte vědět.
Horší situace je však se zvukovým výstupem, který je spolu s obrazem řešen HDMI kabelem. Nemalý počet projektorů na takovou situaci myslí a nabízí alternativní zvukové výstupy přímo na svém těle. Problém řeší také dokoupení levné zvukové karty do USB, kterou lze na internetové aukci eBay zakoupit již od 20 Kč, přestože se asi nebude jednat o kdovíjaký zázrak (ano „dvacet korun“ opravdu se nám neztratila žádná nula). Dobré je při jejím výběru dát na rady uživatelů z diskuzních fór, aby se nestalo, že nebude fungovat.
Rozepisovat rozsáhleji prostředí operačního systému Android by nemělo smysl. Z předinstalovaných aplikací musíme vypíchnout předinstalovaný prohlížeč Google Chrome, YouTube aplikaci, prohlížeč souborů Explorer, eHomeMedia Center, nebo již zmiňovaný WiFi display. Při přehrávání flashového obsahu je lepší sáhnout po základním Androidím prohlížeči, který má lepší podporu Flashe, než zmíněný Chrome.
Výkon a benchmarky - zvládne opravdu porazit Nexus 7? Ano, dokonce i Galaxy S3!
Je obdivuhodné, jak levná zařízení dokáží čínští výrobci dodat na trh. Použitý čip RK3188 je po stránce výkonu milým překvapením. Silná je podle testů především procesorová část, grafická patří do průměru.
V testu AnTuTu Benchmark si počítač odnesl skóre 17971 bodů, čímž se v tabulce zařadil těsně nad Samsung Galaxy S3 a těsně pod Google Nexus 10. V benchmarku Vellamo simulujícím nejen prohlížení webu s HTML5 prvky získal PC výsledky lepší, než tablet Sony Xperia Z či druhá generace Nexus 7. V HTML části se jednalo o 2062 bodů, v testu „Metal“ pak získal 533 bodů.
Závěr:
Minipočítače se dostávají do fáze, kdy jejich masovějšímu nasazení prakticky nic nebrání. V miniaturním těle za pár korun uživatel dostane výkonný hardware, který bohatě stačí nejen pro běžné úkony. Bez větších problém si poradí s hraním her, přehráváním multimediálního obsahu i flashovými prvky na webu.
Pokud tedy hledáte levné zařízení k televizoru či projektoru, které snadno rozšíříte o spoustu programů a funkcí, můžeme minipočítač Tronsmart MK908 s klidným svědomím doporučit.
Hodnocení:
Klady |
+ Android ve verzi 4.2 Jelly Bean + Možnost přehrání Linuxem + Bezproblémové přehrávání Full HD a dalšího náročného obsahu + Plynulý běh prostředí + Dostupnost aplikací + Bluetooth |
---|---|
Zápory |
- V balení chybí USB LAN adaptér - mini HDMI kabel (v balení je redukce na plnohodnotné HDMI), PC nelze do TV připojit přímo, jako u rodiny MK802 |
Poděkování:
Za zapůjčení produktu pro účely testování děkujeme oficiálnímu dodavateli pro Českou republiku: | |
---|---|
MK908 |