US Air Force: V blízké budoucnosti vybavíme stíhací letouny laserovými děly
Na zářijové Air&Space konferenci byla představena vize, jakým směrem se budou ubírat nejnovější zbraňové systémy pro US Air Force. V prvé řadě by se mělo jednat o laserová děla, která podle generála Hawka Carlise se na letounech Air Force začnou objevovat už do 5 let. Nejprve se laserová děla objeví u bezpilotních letounů. Už jsou testována řešení jako je např. HELLADS (High Energy Laser Liquid Area Defense System) od General Atomics. Tato laserová zbraň disponuje výkonem 150 kW a může být umístěna i na dron Predator. Laserové dělo o takovém výkonu už dokáže zničit rakety vzduch-vzduch a malé bezpilotní letouny. Do stíhacích letounů by pak US Air Force ráda montovala kontejnery se silnějšími 300kW lasery. Výstřel z laserového děla přitom představuje jen zlomek nákladů toho, co by normálně letectvo vynaložilo na raketu nebo na munici do dnešních kanónů u stíhaček.
Promo video aneb jak si poradí laserové zbraně s ruskými systémy protiraketové a protiletecké obrany
Velkou budoucnost pak letectvo přikládá novým plně programovatelným SMART bombám, kdy pilot přímo z kokpitu si může nastavit u bomby různé parametry, podle situace jak bude potřebovat. Takže pilot si bude moci sám naprogramovat bombu, jestli vybuchne ještě ve vzduchu, exploduje při kontaktu s cílem, dojde ke zpožděnému výbuchu (případně prorazí stěnu bunkru-pevnosti a až pak detonuje). Mělo by se jednat o menší velmi přesné bomby. Díky tomu jich letoun může nést více a pilot vybombarduje bez doplnění munice více cílů. Zároveň mají SMART bomby omezit množství škod způsobenými nálety.
US Air Force pak klade i důraz na kybernetickou válku přímo ve vzduchu. V budoucnosti nebude nic neobvyklého, kdy protivník převezme kontrolu nad zbraňovými systémy, senzory a podpůrnými systémy letounu, a tento letoun pak využije pro své strategické a taktické účely. Americké letectvo proto musí být na tuto variantu připraveno.