Utajovaný projekt YIELDJet pro velkoobjemový tisk OLED panelů odhalen
Kateeva pracovala v utajení na vylepšení technologie tisku OLED displejů od zahájení její činnosti v roce 2009. Zmíněný projekt byl původně navržen na MIT.
Podle zveřejněné tiskové zprávy YIELDJet je inkoustový tiskový systém, s jehož pomocí je možné masově tisknout OLED displeje. Platforma YIELDJet je určena pro tisk displejů SMOLED i PLED. Firma tvrdí, že jejich systém výrazně zvýší výnosy a sníží výrobní náklady. Toho bylo dosaženo díky třem technickým objevům. YIELDJet využívá procesní komoru s čistým dusíkem, která zdvojnásobuje životnost produktů. Za druhé YIELDJet snižuje počet použitých částic až desetkrát díky speciálním mechanickým konstrukčním prvkům. A v neposlední řadě by měl YIELDJet nabízet jednotnou vrstvu s mnohem širším teplotním rozsahem pro zpracování. To velmi zlepší procesní spolehlivost.
Jak se vyrábí OLED panel tiskem?
OLED materiál se nanese speciální tiskovou technikou na podklad, čímž vznikne elektroluminescenční vrstva. Tiskem se nanáší zvlášť červený, zelený a modrý segment. Výrobní proces panelu, který je známý pod pojmenováním RGB all-printing, je velice jednoduchý, jelikož k jeho realizaci není potřeba vysokých teplot ani vakua. Elektroluminiscentní materiál je možné nanést jen na konkrétní plochu, čímž se výrazně snižuje množství odpadu a zároveň se zkracuje doba výroby.
Mezi jeho další výhodu patří škálovatelnost, panely je možné vyrábět v různých velikostech. Dá se říct, že tyto panely kombinují vlastnosti LCD panelů i plazem. Jsou tenké, mají nízkou hmotnost i spotřebu energie. OLED panely disponují vysokou kvalitou obrazu, živými barvami a rychlou odezvou. Tato technologie má díky svým kladným vlastnostem do budoucna našlápnuto na úspěch.
Prozatím největší takto vyrobený panel byl vyprodukován společností Panasonic. Jedná se o 56" zobrazovač s 4k2k rozlišením (3840 x 2160 pixelů). Maximální jas je 500 cd/m2 a kontrast je 3 000 000:1.