V Indii mají první energeticky nezávislé letiště na světě
Před pár dny se mezinárodní letiště ve městě Kochi (Cochin) na jihu Indie stalo prvním letištěm na světě, které ke svému provozu potřebuje pouze solární energii. Letiště zahájilo přechod na obnovitelný zdroj energie v březnu 2013, kdy byly nainstalovány první fotovoltaické panely na střeše jednoho z terminálů. To se však nedá srovnat s tím, co má komplex k dispozici nyní.
Nevídaný projekt solární elektrárny tento týden slavnostně otevřel Oommen Chandy, indický ministr státu Kérala, kde se letiště nachází. Elektrárna o výkonu 12 MWp byla vystavěna na ploše osmnácti hektarů v blízkosti nákladního komplexu letiště. Solární elektrárna má celkem 46 150 solárních panelů, které jsou schopny vyprodukovat 48 000 kWh za den. Kromě toho disponuje řídícím a monitorovacím systémem SCADA.
Nové panely doplní stávající elektrárnu o výkonu 1 MWp, jejíž součástí je 4 000 monokrystalových solárních modulů, každý o výkonu 250 Wp. Stavbu uskutečnila v roce 2013 společnost Emvee Photovoltaic Power Pvt.
Výsledná energie menší i větší solární elektrárny dohromady je dostatečná ke splnění požadavku pro napájení celého letiště, jež denně spotřebuje přibližně 50 až 60 000 kWh. Teoreticky tedy můžeme letiště v Kochi považovat za první energeticky nezávislé letiště na světě.
Pozitivní dopad nového systému bude samozřejmě znatelný až po určité době. Předpokládá se, že solární elektrárna v následujících 25 letech přispěje ke snížení emisí oxidu uhličitého o 300 tisíc tun, což by odpovídalo výsadbě tří milionů stromů nebo více než miliardě neujetých kilometrů.