Vědci už jsou schopni implantovat falešné vzpomínky
Vědcům z francouzského Národního výzkumného centra (CNRS) se podařilo pomocí elektrické stimulace “naprogramovat“ podvědomí živého tvora. V rámci experimentu byly několika laboratorním myším do mozku implantovány dvojice elektrod. Jedna elektroda byla zavedena do oblasti předního mozku, který je spojen se systémem odměny a druhá elektroda pak byla zavedena do oblasti hipokampu, který je zodpovědný za paměť (hraje důležitou úlohu v prostorové navigaci).
Po úspěšné implantaci elektrod nechali vědci myši volně prozkoumávat okolí, přičemž všechna jejich mozková aktivita v té době byla pečlivě zaznamenávána. Takže vědci přesně věděli, které buňky jsou zodpovědné za vzpomínky ke konkrétnímu místu (Pokud se laboratorní myš nacházela na určitém místě, tak měla aktivní specifické shluky buněk v oblasti hipokampu. Když se přesunula na jiné místo, tak se tato oblast buněk deaktivovala a senzory zaznamenaly aktivitu zase u jiných shluků buněk v hipokampu.)
Poté byly myši uspány a během hodiny spánku vědci manipulovali s jejich podvědomím. Pomocí elektrické stimulace podstrčili myši falešnou vzpomínku. Určité místo, které myš navštívila asociovali s velmi silnou náklonností k tomuto místu. Myš si pak po probuzení bláhově myslela, že ji na tomto místě čeká nějaká odměna.
Výzkum se zatím omezuje jen na zvířata. Jak je ale daleko cesta k testům na lidech? Například výzkumná agentura DARPA v ovlivňování mysli vidí velký potenciál. Doufá, že díky speciálnímu bezdrátovému headsetu, který by korigoval určitá centra v mozku by mohla ulevit tisícům amerických vojáků, kteří trpí posttraumatickým stresovým syndromem, těžkými depresemi a úzkostnými stavy.