Vědecká obec volá po úpravách pravidel pro editaci DNA, neboli CRISPR
Úprava DNA a genetická mutace embrya je vědecká disciplína, která v minulých měsících šokovala svět, když někteří vědci neeticky upravovali DNA embryí. Na konci roku 2018 například čínský vědec He Jiankui překvapil celý svět tím, že veřejně oznámil svůj „vědecký úspěch“, neboť se mu povedlo docílit narození geneticky zmutovaných dětí.
Podle vyjádření čínského vědce mělo prý jít jen o úpravu genu CCR5, čímž se má snížit pravděpodobnost nákazy dětí virem HIV. Celou dobu se He odvolával na všeobecně uznávané směrnice a na to, že prý žádné pravidlo neporušil. Možnost podobného zneužívání vědy donutila celou vědeckou komunitu, aby se nad touto problematikou zamyslela. Ta se po dlouhém dohadování rozhodla, že chce upravit pravidla pro genetickou mutaci.
Konečná podoba směrnic bude známá až po skončení zasedání Mezinárodní komise pro klinické využití a úpravu lidských genomů. Prezident Národní zdravotnické akademie v USA, Dr. Victor Zhau, prohlásil, že stále ještě existuje mnoho nedořešených otázek ohledně úpravy genů.
Podle něj je nutné přesně definovat, jaké experimenty musí být provedeny, než bude CRISPR aplikován na člověka. Technologie CRISPR je stále ještě v plenkách a prozatím nikdo nedokáže přesně říci, jaké konkrétní důsledku může mít úprava jednotlivých genů. Experimentování metodou pokus / omyl pak označuje za nemorální a neetické.