Videohry se stanou medailovou disciplínou na Asijských hrách 2022
Slovo e-sport bylo vždy nevyhnutelně spjato s Asií – ať už ve smyslu koncentrace nejlepších hráčů, historie nebo byznysu. Možná proto není velkým překvapením, že právě zde se videohry poprvé objeví v mezinárodní sportovní soutěži Asijské hry.
Rozhodl o tom Asijský olympijský výbor a objevit by se měly již v roce 2018 jako ukázkový sport na Asijských hrách v Indonésii. Oficiálně potom vystoupí až v roce 2022 v čínském Hangzhou.
Asijský olympijský výbor bude úzce spolupracovat s čínskou komerční společností Alibaba, respektive s její odnoží AliSports, aby rozvíjel komerční potenciál e-sportu. Předseda výboru Ahmed Al-Fahad Al-Ahmed Al-Sabah k tomu řekl následující: „Asijský olympijský výbor se vždy zasazoval o dědictví, rozvoj a zlepšování asijských sportů a jsme nesmírně potěšeni strategickým partnerstvím s Alisports.“
V jakých hrách se bude soutěžit zatím není známo. Přímo byla jmenována pouze FIFA 2017, dále byly zmíněny pouze žánry jako MOBA a RTA (Real Time Attack). V oblasti MOBA her se logicky spekuluje o gigantech jako DOTA 2 nebo League of Legends. Záhadný RTA žánr ovšem už tak jasné odpovědi neskrývá; jednat se může o strategii StarCraft, střílečku Counter-Strike nebo i bojové hry jako Tekken.
Pro e-sport se bude jednat o první velkou zkoušku ohněm, která bude hrát velkou roli v jeho budoucnosti zařazování se do klasických sportovních soutěží. Ačkoli se dá předpokládat, že tato integrace proběhne úspěšně, na cestě existuje několik velkých překážek.
Kupříkladu na rozdíl od tradičních sportů jsou e-sporty pro nezasvěceného diváka obtížné k pochopení a spolu s tím i ke sledování. Diváci bez alespoň minimální znalosti hry nemají šanci plně proniknout do použitých strategií a vidět náročnost některých střetů a chování hráčů. Mají-li mít ovšem úspěch, musí upoutat co nejvíce lidských očí, které by v důsledku upoutaly co nejvíce sponzorských peněženek.
Ačkoli se celá událost stané velkým milníkem v historii e-sportu, na jenž jistě čekalo spoustu videoherních nadšenců, jde v první řadě o marketingový tah. Má-li se e-sport do budoucna dále vyvíjet, bude potřebovat bohaté sponzory a akce podobného formátu poslouží lépe než kterékoliv výstaviště.
Jaký vy máte názor na intergraci e-sportů mezi tradiční sporty? A měly by se zařadit mezi olympijské disciplíny?