Vyrábíme přenosnou konzoli z minipočítače Raspberry Pi: Výběr komponent a montáž (díl 1.)
V době, kdy téměř každý nosíme v kapse nějaký ten chytrý telefon, se zdají být přenosné konzole přežitkem. S tím se dá celkem souhlasit, ale co kdybychom měli zařízení, k němuž budeme mít nějaký ten "osobnější" vztah? Zkrátka a dobře takové, které jsme zvládli vyrobit a vlastnoručně sestavit.
Přemýšleli jste někdy, kde končí možnosti využití minipočítače Raspberry Pi? Zatím to vypadá, že až tam, kde končí naše představivost. Kutilové z celého světa vymýšlí nejrůznější projekty a vychytávky, jejichž použitelnost a praktičnost je někdy na pováženou, ale to vlastně ani není účelem. Proč tedy takové šílenosti jako vodní chlazení pro počítač, který jej vůbec nepotřebuje dělají? Protože to zkrátka jde a jak se říká - každý by měl mít nějaký ten koníček.
Psali jsme o Raspberry:
- Novinky kolem Raspberry Pi: Zahrajte si na DOSovém emulátoru a zašlete minipočítač do serverhostingu
- Pi-to-Go: Vytvořte si i vy malý netbook s Raspberry Pi uvnitř
- Raspberry Pi v praxi: Detailní test miniaturního počítače za pár stovek
Populární americký kutil a modér Ben Heck je jedním z nadšenců, kteří se v hardwaru rádi vrtají a z jeho aktivit vznikají obzvlášť zajímavé kousky. Před několika měsíci jsme mohli vidět projekt zaměřený na spojení trojice konzolí do jednoho šasi a nyní se k tomu přidává kousek z podobného soudku. Ben se rozhodl z populárního minipočítače Raspberry Pi vytvořit přenosnou herní konzoli ve stylu Nintendo DS.
Proces tvorby tradičně zveřejnil ve své Ben Heck Show a první část v podobě videa si můžete pustit výše. Pokud však na koukání nemáte v tuto chvíli čas, máme pro vás i stručný přehled komponent a Benův postup v textové podobě.
Cíle projektu v prvním dílu:
- Modifikovat Raspberry a odstranit nepotřebné konektory
- Najít vhodné LCD
- Zvolit vhodný zdroj napájení
- Herní ovládání vyřešené přes USB
Jaké komponenty budeme potřebovat?
Jak jsme si řekli, základem je samozřejmě minipočítač Raspberry Pi, konkrétně verze B s LAN portem. Konzole jako taková potřebuje nějaký ten displej, k čemuž byl použit levný LCD panel z parkovacího setu do aut. Dále zde máme 7,4V Li-Ion baterie s vysokou kapacitou, které podle Bena bohatě postačí pro slušných 5 hodin provozu. Došlo i na USB ovladače, z nichž byl použit joystick a nějaká ta tlačítka.
Seznam komponent a přibližná cena:
- Raspberry Pi Model B - kolem 900 Kč i s poštovným
- Paměťová karta pro instalaci OS -
- Nespecifikované LCD z parkovacího setu dostupné např. na Amazonu - kolem 1 000 Kč podle velikosti
- 7,4V 2200 mAh Li-Ion baterie - kolem 300 Kč
- Vhodný napájecí zdroj - kolem 500 Kč
- USB herní ovladač - kolem 200 Kč
Postup a očesávání komponent
Prvním krokem bude "zeštíhlující kůra" v podobě odpájení zbytečných konektorů z Raspberry Pi. Za své vzalo duální USB a oba audio výstupy, čímž se z desky stal opravdu placatý minipočítač. Podobně je tomu s LCD panelem, který byl vyndán z původního krytu a rozdělen byl kvůli rozměrům i pack baterií. Při manipulaci s bateriemi a jejich následným zapojením je dobré být opatrný, aby později nedošlo k nějakému tomu nafouknutí (příp. vybouchnutí) a zničení přístroje.
Ben by při stavbě možná udělal lépe, kdyby rovnou sáhl po Raspberry ve verzi bez síťového rozhraní, čímž by nejen ušetřil pár dolarů, ale také by nemuselo dojít k dalšímu pájení. Na druhou stranu má model A pouze 256 MB operační paměti, což by se mohlo negativně podepsat na už tak poměrně nízkém výkonu.
Při napájení USB ovladače na desku byl problém s funkčností, což kutil vyřešil připojením přes vývojářskou platformu ve stylu Arduina. Jak bude montáž pokračovat se dozvíme v dalším pokračování, ve kterém dojde nejen na tvorbu šasi, ale také nějaké to hraní starých her v emulátoru.
Předchozí díly Ben Heck Show na CDR: