Kreslili jsme 3D objekty! Staňte se 3D tiskárnou díky nevšednímu peru 3Doodler
Kapitoly článků
Obrovský úspěch, jejž 3Doodler zaznamenal při své kampani na Kickstarteru, překvapil málokoho. 3D tisk se pomalu dostává do povědomí běžných uživatelů a myšlenka tvorby objektů za pomoci speciálního pera zní přinejmenším zajímavě. Navíc pak vzhledem k relativně nízké cenovce, která se pohybuje kolem 99 dolarů (u nás kolem 3 000 Kč).
Přirovnání k 3D tiskárně však není úplně přesné. Nanometrové přesnosti rukou zkrátka nedostanete, ale o to 3Doodleru ani nejde. Pero má nejrůznějším umělcům a hračičkám umožnit snadno a rychle přenést své představy do hmotné podoby. Stisknutím tlačítka začne z tavícího pera vylézat plast, s nímž se při troše zručnosti dají tvořit zajímavé objekty.
Startupové servery mohou pomoci i uškodit
Kickstarter 3Doodleru otevřel cestu na výslunní, ale zároveň znamenal velkou příležitost pro konkurenci. Dokud totiž firma na crowdfundingovém serveru neuspokojí zakázka pro zákazníky, kteří provedli objednávku v rámci kampaně, nemůže prodávat své produkty jinými cestami. To dává dostatek času konkurenci, která může toto období využít pro vývoj obdobného zařízení. Podobně tomu bylo v případě 3Doodleru, ale nic nemůže tomuto projektu vzít pomyslné první místo na trhu.
Obsah balení
Příjemně zpracovaná pevná krabička ukrývající tiskové pero ve svých útrobách ukrývá vše potřebné. Samozřejmostí je 200g pero 3Doodler s rozměry 180 mm na délku 24 mm na šířku, jenž se dodává v černé barvě a s napájecím adaptérem.
Dále zde nechybí základní návody a v neposlední řadě také samotný tiskový materiál ve své startovací sadě o 50 kusech. Uživatel si může při objednávce zvolit, zda preferuje ABS či PLA. Základní balení materiálu vám vydrží maximálně na několik hodin modelování.
Další tiskový materiál bude pravděpodobně jedinou investicí, kterou bude muset uživatel časem vynaložit. V takovém případě lze kvůli ceně doporučit nákup velkého kotouče plastu do běžné 3D tiskárny. Tu bude z důvodu kroucení a vypadávání pravděpodobně nutné nastříhat na kratší kusy. Majitelé 3D tiskárny mohou sáhnout po zajímavém zlepšováku, viz obrázek níže.
ABS i PLA, ani jedno není problémem
Jednou z výhod pera je ta, že si poradí s běžně dostupnými materiály do 3D tiskárny. Je tedy téměř jedno, zda zvolíte ABS, z něhož jsou vyrobené kostičky lega, nebo biologicky odbouratelné PLA. Každý se ale ve výsledku hodí na něco jiného. ABS struna se hodí spíše pro prostorové objekty, kdy chcete doslova kreslit v prostoru. Po PLA je dobré sáhnout při kreslení na papír a tvorbě placatých předmětů. Není nakonec ale problém použít jedno či druhé k opačnému účelu, jen se pak materiál vždy nechová jak má.
Při tavení je poměrně často cítit vůně spáleného plastu. To se týkalo především ABS struny, jenž je postavená na chemické bázi. U PLA je zápach minimální.
Ovládání zvládne každý
Pokud máte dostatek materiálu, můžete pokročit k samotnému tisku. Po zapojení napájecího adaptéru dojde k nahřátí tavicího tělesa. Ještě než začnete tisknout je důležité pomocí posuvného přepínače zvolit, jaký materiál v danou chvíli do pera budete vkládat (ABS či PLA).
Po úspěšném vložení struny záleží na uživateli, jak rychle chce plast vytlačovat. K tomu slouží dvojice šipek v dolní části. Stiskem se rozeběhne motorek posunující strunu směrem k tavící hlavě a také chladící ventilátor. Jen je přes své miniaturní rozměry poměrně hlučný, ale vzhledem ke stávající konstrukci nezbytný.
Poté už stačí pohyby rukou začít tvořit modely. Pro inspiraci lze navštívit například oficiální stránky a galerii předloh. Pokud se budete držet přesného postupu, zvládnete pak vytvořit třeba stínidlo na lampu, nejrůznější modely známých světových budov a spoustu dalších zajímavých modelů.
- Galerie předloh: http://the3doodler.com/project/#projectstencils
Postřehy k 3Doodleru: Ono to funguje! Jen musíte být zruční...
První setkání s 3D perem bylo pro celou redakci zajímavou zkouškou zručnosti. Zjistili jsme totiž velmi rychle, že umělci z nás už asi nebudou. Po více než hodině pokusů jsme měli stůl plný drátků, nevzhledných modelů a prakticky nic, co by se dalo považovat za úspěšnou tvorbu modelu. Bylo tak načase zapojit do akce někoho šikovnější - někoho, kdo je podle nás zároveň ideální cílovou skupinou.
Volba padla na členy rodiny a kamarádky, jenž se zabývají různými kutilskými pracemi, jako je ruční výroba šperků apod. Kdo jiný by mohl podobné zařízení využít lépe, než umělci a podobní kutilové? Volba se ukázala být správnou. Oproti našim marným snahám se 3Doodler rázem proměnil v použitelný nástroj, a jak ostatně můžete spatřit na fotografiích v článku.
Největší problém mělo pero v průběhu užívání s rovnoměrným vytlačováním plastu. V jednu chvíli více, ve druhou méně, ale většinou zde naštěstí šlo bez větších problémů. Místy docházelo u ABS plastu k pozastavování tisku, což je při "kreslení" v prostoru nemalý problém.
Dalším z problémů je i nasazovací ochranná gumová čepička (teplota hrotu dosahuje až 270 °C a snadno by mohlo dojít k popálení), která z tiskové hlavy opakovaně padala dolů. Pokud si ale při tvorbě modelů najdete ten správný způsob, jak s perem pracovat, je 3Doodler použitelným nástrojem, s nímž mnozí dokáží doslova divy.
Závěr
3Doodler je zajímavým zařízením, které, spíše než 3D tiskárnu, připomíná tavnou pistoli. Přestože trpí některými neduhy, jako je přerušování procesu tavení a odpadávající gumová hlavička, určitě stojí za povšimnutí. Největší překážkou bude u produktu nakonec asi cena, která se pohybuje kolem 3 000 Kč.
3Doodler zkrátka využijí jen ti, kteří jsou dostatečně manuálně zruční, nebo v nich dřímá umělecký duch. My bychom jej v tuto chvíli doporučili spíše jako zajímavou hračku pro děti, případně pro nejrůznější umělce, kteří jej nepochybně ocení.
Již zítra se můžete těšit na představení zajímavé alternativy k 3Doodleru, která ho v mnohém strčí do kapsy.
Poděkování
Za poskytnutí produktu 3Doodler děkujeme českému výrobci 3D tiskáren Be3D: |
---|
3Doodler |
Vlastní