Zahájili jsme test CD/DVD médií pod UV lampou
Kapitoly článků
Taiyo Yuden Blank
Tohle médium asi mnohým z vás nemusíme představovat, používali jsme je na testy vypalovaček a ještě jich několik máme, takže jsme se rozhodli je použít i do UV testu. Především i s ohledem na fakt, že Taiyo Yuden coby klasický zástupce CD-R s cyanine barvivem velice rád ztrácí např. na slunečním svitu své dobré vlastnosti a potažmo i data. Připomeňme si starší článek jednoho našeho čtenáře na podobné téma:
- Testujeme média na kvalitu (4. 9. 2003)
Jak vidíte, rychlost, ač zvolena jako 48×, těsně před jejím dosažením spadla na 32×, na kvalitě tomu však nic neubírá. Prostě se tak vypalovačka rozhodla. Žádné C2 chyby je v pořádku, několik málo C1 chyb je také v pořádku. Kvalita je v pohodě, uvidíme, co s tím udělá naše UV solárko ;).
Verbatim SuperAZO Printable
Verbatim s barvivem SuperAZO udělal celkem díru do světa. Solidní alternativa k cyanine barvivu vypadá trošku tmavěji a nádech má více do modra (původní Verbatimy s barvivem AZO byly opravdu „drsně modré“, jistě je pamatujete a starší z vás nejspíše pamatují i zelené kotouče, které měly kromě AZO barviva i zlatou odrazovou vrstvu) a tak nás zajímalo, co bude na UV solárko říkat právě tahle záznamová vrstva.
Kvalita je samozřejmě také v pořádku, médium se nechalo vypálit rychlostí 48× v pohodě, ani na konci nedošlo ke zpomalení.
LG (CMC Magnetics)
Populární výrobce „lacinějších“ optických kotoučků a typický zástupce světa CD-R s phthalocyaninovým barvivem CMC Magnetics se podepsal i na tomto médiu, které nese značku LG. Phthalocyaninová barviva byla na slunci o něco odolnější (vizte odkaz na výše uvedený starší test), takže nás samozřejmě zajímalo, jak si bude vést pod UV lampou a o kolik vydrží déle než jeho tmavší kolegové.
I toto médium při vypalování na konci spadlo na rychlost 32× a i toto médium je vypáleno kvalitně.
Memorex Black Music
Asi nejkrásnější zástupce z řad CD-R v našem UV testu je Memorex Black. Podle ATIPu je jeho výrobcem rovněž CMC Magnetics, ale to, co z něj dělá specialitu, je především jeho černý polykarbonát, skrze nějž není na záznamovou vrstvu v podstatě vidět (tedy je, ale velmi špatně).
On ten polykarbonát ve skutečnosti není černý, ale hodně tmavě červený, takže IR laser mechaniky s jeho průhledností na rozdíl od běžného pozorovatele nemá problém. Jednou z vlastností tohoto materiálu by měla být právě zvýšená odolnost proti UV záření, takže data by na druhé straně tohoto kotouče měla déle vydržet.
Médium bylo vypáleno rychlostí 32×, jde o vzornou ukázku P-CAV způsobu zápisu, kdy se část vypaluje CAV a po dosažení rychlosti 32× pak CLV. Proč tak pomalu? Protože jde ve skutečnosti o tzv. „CD-R for audio“, které nese příznak vypalovatelnosti ve stolních CD-DA rekordérech a kromě toho se za něj platí (nebo možná platívalo) další speciální neviditelné „výpalné“ ochranným svazům (média tak byla „od přírody“ dražší a marketing to vždy zdůvodňoval tím, že jsou určena pro audio a z jako takových bude ta hudba znít lépe, což je samozřejmě nesmysl, kterému mnozí dodnes věří, my jim familiérně říkáme „netopýři“). Vypalování dat na toto CD samozřejmě nic nebrání a pokud jde o kvalitu, dopadlo to dle očekávání dobře.