ASUS VG248QE: 144 Hz argumentů v těle aristokrata
Už na první pohled je vidět, že monitor, byť patří do řady herních produktů, nemá nijak dravý nebo křiklavý design. Je to na první pohled klasická čtyřiadvacítka běžného elegantního designu, a stále má jen TN panel. Přesto je něčím výjimečná.
K tématu: BenQ X2420T – hráči hráčům
To něco je obnovovací frekvence rovnou 144 Hz – tak trochu o 24 Hz víc, než má zmíněný BenQ. A zejména ve střílečkách se každý Hertz počítá. A neméně důležitá je i odezva, rovná jedna milisekunda. Přiznávám, že tohle bych chtěl vidět v akci, protože 5 ms už docela "cítím" (a snad nejsem sám). BenQ má podle výrobce 2 ms. Pozorovací úhly ASUS asi nadhodnotil, nebudou se moc vymykat očekávání od TN panelu.
Stejně jako BenQ má monitor herní režim, ve kterém je možné umístit na monitor pevný kurzor a hodiny/stopky. Nikdy jsem tedy stopky při strategiích nepoužíval (ASUS to uvádí jako příklad), ale pokud není ovládání časovače úplně zmršené, mohlo by to fungovat. Samozřejmostí je podpora nVidia 3D Vision 2.
Nečekaně má monitor Full HD rozlišení 1920 x 1080 px, jas 350 cd/m2 a dynamický kontrast v milionech (80M:1). Podporuje velmi pěkně nastavený Splendid pro úpravu obrazu (mód Theater doporučuji), má naprosto zbytečné 2W repro a klasiku DisplayPort, DVI-D a HDMI, plus průchodku stereo zvuku do repráků, nebo sluchátkového konektoru, což je taky k ničemu. Navíc je výškově nastavitelný (0-11 cm), má slušné úhly náklonu (15° ~ -5°) a funkci pivot.
Monitor už najdete i v českých eshopech na objednávku a za slušné peníze – nějaká ta tisícikoruna zbude a může se investovat třeba do lepší myši. BenQ přitom nabízí více herních "featurek", jako Black eQualizer nebo přepínač módů, a také více "herní" design. ASUS slibuje lepší obraz. Kdybych váhal, beru ASUS.