Američané vyvíjí kamikadze dron: Sám najde cíl, prolomí obranu a zaútočí
Americké námořnictvo má robotické eso v rukávu. Agentura DARPA vyvíjí už od roku 2009 pro americké námořnictvo inteligentní střelu LRASM. I když by podobně jako střely Harpoon měla dosahovat jen podzvukové rychlosti (například ruské střely P-800 zvládají až Mach 2,5), její hlavní výhoda by měla tkvět v autonomním režimu, díky němuž se raketa s nadsázkou přemění v kamikadze robota.
Proti lodní střela LRASM bude mít oproti střele Harpoon skoro trojnásobný dolet. Svou 450kg bojovou hlavicí bude schopna zasáhnout cíl na vzdálenost až 370 km. Bojová hlavice bude přitom složena z penetrátoru, který prorazí pancíř lodi a dostane samotnou hlavici do útrob lodi, kde následně exploduje (namátkou ve strojovně, na můstku atp.).
Střela bude vybavena multifunkčními senzory, které jí zajistí plně autonomní nebo podle výběru i polo-autonomní operační schopnost. LRASM bude schopna rozpoznat podle interní databáze konkrétní typ lodi a díky tomu tak samostatně rozhodnout na který cíl zaútočí. Jedním z požadavků bylo, aby střela spolehlivě fungovala i za podmínek silného rušení a za každého počasí. Střela by přitom měla být schopna účinně reagovat na obranu nepřátelské lodi a různými manévry jí překonat. Integrovaný datalink má za úkol umožnit přeprogramování střely během mise i za letu.
Proti lodní střela LRASM bude odpalována buď z lodí (klasické kontejnery MK41), nebo může být shozena ze vzduchu bombardérem B-1 Lancer nebo stíhačkou F/A-18 Super Hornet. Střela by měla být zařazena do výzbroje US Navy nejpozději v roce 2019.