Amsterdamská hi-tech čtvrť nabídne soběstačný systém pro život
V ReGenu se bude vše točit v biologickém kruhu. Jídlo bude pěstováno ve speciálních sklenících využívající hi-tech nástroje pro zvýšení efektivity a produktivity. Kombinací aeroponických a aquaponických systémů za pomocí permakultury (pečlivě uspořádaný systém založený na snadné údržbě a obnově) si slibují projektanti několikanásobně vyšší sklizně.
Například u aquaponických systémů dosáhnete až desetkrát vyšší produktivity za použití mnohonásobně méně vody než u běžných systémů. Naopak u aeroponiky se stále diskutuje o využitelnosti a účinnosti, jelikož je zde velký nárok na udržování stálé teploty. Když k tomu všemu ale přidáte notnou dávku senzorů a kontrolních stanic, získáte vyvážený efektivní systém.
"Očekáváme doslova tuny výživných biopotravin každý rok - od ovoce, zeleniny, ořechů, ryb, vajec, kuřat, drobného zvířectva až po mléčné výrobky, které mohou neustále růst a rozšiřovat se ve vertikálních zahradních systémech po celý rok jako doplněk k sezonnímu farmaření v sousedství," říká James Ehrlich, generální ředitel ReGen vesnic.
James Ehrlich bude také hlavním developerem tohoto samostatného mikrovesmíru. Ostatně už nyní se nechal slyšet, že hodlají ReGen vesnice rozšířit v globálním měřítku. Mezi první země, kde chtějí systém zavést, jsou právě Holandsko, Norsko, Dánsko a Německo. Další cílovou stanicí plně soběstačných komunitních ekosystémů jsou méně hydratované oblasti Středního východu.
Ultimátním cílem je zprovoznit ReGen v Africe a Indii, kde se do budoucna počítá s dalším nárůstem obyvatelstva a přesunem většího procenta do střední vrstvy. Sám je přesvědčen, že pokud každý v Africe a Indii bude chtít i nadále žít ve stejných předměstích jako doteď, planeta to nezvládne a lidstvo zkolabuje.
Odhadem kolem roku 2025 bude žít na planetě téměř 10 miliard lidí a otázka vlastního prostoru bude akutní. Obzvláště v případě vzrůstajícího trendu aglomerace. Čistá voda začne být problémem i ve vyspělých státech a o kvalitních biopotravinách nemluvě.
Mezi hlavní přednosti ale nepatří jen potravinová nezávislost, nýbrž i ta energetická. Komunita bude produkovat vlastní energii za použití kombinace geotermální energie, solárních panelů, větrných elektráren a biomasy. Holdingové společnosti stojící za vesnicemi typu ReGen neustále shromažďují projekty, které pomohou ReGen vesnicím získat soběstačné, spolehlivé a obnovitelné zdroje energie.
Myšlenka je jasná, plány dané a potřebné finance připravené. Projektu už nestojí v cestě nic a první vesnice poblíž Amsterdamu by měla začít růst už toto léto. První obyvatelé se nastěhují v příštím roce.
Plánování je rozdělené na 18měsíční cykly a první fází je postavení prvních 25 domů, spuštění globálního PR a marketingové kampaně pro rychle se přizpůsobující populaci. Následné dokončení sta plně soběstačných ReGen domů a jako finální cíl je tvorba dema pro virtuální realitu, aby si případní zájemci mohli vše prohlédnout z první ruky.