Měsíc s Androidem 4.4 KitKat: I přes změny se WOW efekt nedostavil
Kapitoly článků
Jak naznačuje číslování verze, které se překvapivě stále neposunulo k číslici 5 (aneb podívejme se, jak rychle naskakují čísla verzi u ostatních Google produktů, například Chrome), nejedná se o žádný revoluční update, ale spíše inovaci a postupnou evoluci již zaběhlého operačního systému.
V následujících řádcích se podíváme na novinky, které nám KitKat přinesl v porovnání s předchozí verzí 4.3 Jelly Bean.
Aktualizace "nepošpiněného androidu" je/bude dostupná na všechna zařízení z řady Nexus mladší 18 měsíců. Tím bohužel z aktualizačního cyklu již vypadl populární model Samsung Galaxy Nexus, u kterého si tak budou uživatelé muset vystačit již leda s neoficiálními ROM.
Co uvidíme na první pohled
Ačkoliv designové změny v systému jsou minimální, přeci jen některé najdeme. Obecně můžeme říci, že celý systém zesvětlal - ikony v notifikační liště již nemají "holo-blue" barvu, ale jsou jasně bílé.
Výchozí aplikace taktéž doznaly změny a již nejsou laděné do černé barvy, ale spíše do bílé. Bohužel, tyto změny nejsou konzistentní napříč celým systémem, a tak stále najdeme místa, kde můžeme narazit na původní černo/šedou variantu.
Z mého pohledu by se mohlo jednat o změnu danou displayem referenčního typu zařízení: jak jsem psal v recenzi Nexus 5, IPS+ display je sice krásný, ale na rozdíl od (S)AMOLED displayů postrádá černou - celočerné aplikace by tak na tomto displayi vypadaly přinejlepším přesvíceně. Stejně tak většina Android zařízení na trhu (prakticky všechny tablety, spousty mobilů s vyjímkou hi-end řad od Samsungu) disponuje v současnosti IPS displayi. Je tak možné, že si toto uvědomili i v Googlu a vydali se podobnou (světlou) cestou jako Apple u nového iOS 7.
Nevýhodou by toto bylo právě pro starší SGN zařízení, kde by bílé ikony způsobovaly v SAMOLED displayích značné vypalování. Dá se tedy předpokládat, že výrobci zařízení s SAMOLED displayi budou nadále přebarvovat ikony dle svého vizuálního stylu. :)
Notifikační ikony
Notifikační ikony v liště nezměnily pouze barvu, ale i funkcionalitu. Z uživatelského hlediska se jedná o 2 hlavní změny. V Android 4.3 a starším jsme byli zvyklí, že v případě omezeného připojení byly síťové notifikační ikony (wifi/signál mobilní sítě) šedé, což signalizovalo nedostupnost Google Push serverů (nemuselo se tak jednat o zcela nefunkční internet, stačilo pokud by byly blokované porty pro push). Tato signalizace momentálně zmizela, respektive byla přesunuta do quick settings (druhá záložka v notifikačním dropdownu). Pokud jsou push servery nedostupné, je ikona připojení v QS oranžová.
Druhou změnou je pak odstranění informačních ikon aktivního síťového připojení - tj., pokud se příjmají/odesílají data, už se u sloupečků signálu nezobrazují příznačné ikony. I toto bylo přesunuto do quick settings.
A jaký je důvod této změny, která byla minimálně pro mě vcelku nepříjemná? Je to vcelku jednoduché - zašedlé ikony neaktiviního připojení byly dle Googlu pro více uživatelů matoucí (neznali význam) než přínosné.
Ikony aktivního připojení údajně využívájí ne úplně zanedbatelné prostředky a pro většinu uživatelů jsou taktéž nedůležité.
S tímto jednoduchým vysvětlením jsem vcelku spokojený, ale určitě by nebylo na škodu ponechat uživateli možnost si tuto funkcionalitu vypnout nebo zapnout například v developer tools.
Notifikační a systémová lišta
Drobného zlepšení získala notifikační a systémová lišta, která nyní již nemusí být stále viditelná. Apikace mají tedy možnost využít celou obrazovku systému. U beztlačítkových smartphonů pak lištu zobrazíte tažením z kraje obrazovky, kdy se zobrazí overlay s lištami.