Bude naše daňová přiznání kontrolovat umělá inteligence? V Indii už ji nasadili
Snad každý stát touží, aby „vybral“ od lidí na daních ideálně co nejvíce. To je koneckonců i důvod, proč se různé země tak dbají na pravdivost daňových přiznání a bedlivě kontrolují, aby všechny transakce byly de jure. V našich končinách se například zavedl tolik diskutovaný systém EET, který má za cíl donutit všechny podnikatele, aby přiznávali veškerý svůj příjem.
V Indii čelili stejnému problému a na jeho řešení nasadili rovnou umělou inteligenci. Vybudovali ohromné datové centrum, kde se mají soustředit daňová přiznání obyvatel, kterých je celá miliarda, a podrobit je strojovému učení. Současný systém, který v Indii panuje, je náchylný k různým daňovým únikům a dokonce i ke korupci.
I když Indie používá strojové učení již od roku 2017, až nyní začala indická vláda nahrazovat mechanické kontrolování daňových přiznání zaměstnanými úředníky právě umělou inteligencí. Tento krok je logickým krokem, který zapadá do předsevzetí indické vlády. Indická vláda totiž chce přinutit své obyvatelstvo, aby používali spíše elektronické platební metody než klasickou hotovostní měnu. Tím by obyvatelé umožnili své vládě dokonalejší kontrolu nad pohybem měny napříč obyvatelstvem.
Náplň práce umělé inteligence bude zkoumat a analyzovat jednotlivá daňové přiznání a porovnávat částky zde uvedené s částkami z různých finančních transakcí. Navíc bude tento nový systém mít i poměrně rozsáhlé pravomoci. Při nějakých nesrovnalostech může předat podezření na nečisté jednání svým lidským kolegům nebo naopak může rozhodnout o uzavření nějakého případu.
Je poměrně jasné, že tyto kroky jsou obecně velice nepopulární a stejně jako EET rozdělil populaci na dvě skupiny. Jedna s tím souhlasí a chce přistihnout nepoctivé občany, kteří nepřispívají do společné kasy jak jim zákon ukládá a druzí prohlašují, že i když jsou poctiví, tyto kroky je jen obtěžují.