Čeká nás a nemine: Lidé rození ve vesmíru se evolučně odchýlí od pozemštanů
O vesmíru, jeho fungování a zákonitostech bylo napsáno mnoho faktů i teorií. Prozatím však lidstvo neví zdaleka vše, co by asi chtělo. Jednou z dlouho pokládaných otázek, na kterou by rádi vědci dostali odpověď, je, jak by asi vypadaly děti, pokud by během těhotenství a v prvních letech života pobývaly ve vesmíru.
Prozatím byla ve vesmíru jen některá těhotná zvířata, nikoliv však člověk. V době, kdy se mluví o osidlování vesmíru, vyvstává i určitá pravděpodobnost, že dříve či později nastane ten okamžik a narodí se první mimo-zemšťan.
Jedna z prvních otázek, která se v souvislosti s porodem nabízí, je porod samotný. Bez zemské gravitace totiž nebude zřejmě možné rodit klasickým způsobem a bude nutné přistoupit k císařskému řezu. Při pobytu ve vesmíru navíc řídnou kosti, a to až o 2 % za měsíc, což prokázaly výzkumy na astronautech. Rodičce by tak průchod dítěte přes pánev mohl způsobit vážné zdravotní komplikace.
Scott Solomon, biolog a profesor z Rice University, studoval anatomii a změny v anatomii lidí, kteří žijí delší dobu v prostředí s nízkou gravitací. Podle profesora Solomona je například velikost našich hlav závislá na velikosti porodního kanálu matky. Proto v případě, kdy by se po několik generací aplikoval císařský řez, nebyla by evolučně velikost hlavy ničím omezena.
Proto se dá očekávat, že se v budoucnosti lidé rození ve vesmíru evolučně odchýlí od běžných pozemšťanů a mimo jiné budou disponovat větší hlavou. Mezi další výrazné změny pak řadí i změnu barvy pokožky, která se postupem generací bude ztmavovat. Proto se dá očekávat, že z lidí, žijících ve vesmíru se časem stane nový živočišný druh. Evoluce však probíhá střídmě, a změna tak podle profesora Solomona bude trvat několik stovek let.