Čína zpřísnila hraní her, nezletilým dovolí jen 90 minut denně před 22. hodinou
I když Čína investuje do vývoje nových technologií a počítačových her nemalé částky, uvědomuje si, že přílišné hraní videoher v nočních hodinách zejména ze stran nezletilých hráčů není zdraví prospěšné. Vláda proto vydala oficiální pokyny, které omezují hraní na všech online herních platformách, které v zemi působí. Toto omezení postihne i společnost Tencent, která je největší herní společností na světě.
Nová pravidla tak stanovují, že všichni hráči mladší 18 let budou mít zakázaný přístup k online hraní počínaje desátou hodinou večerní a konče osmou hodinou ranní. Vzhledem k tomu, že je prokázáno neúměrné zanedbávání povinné školní docházky z důvodu hraní her, je nově omezena i maximální doba hraní.
Ve všedních dnech tak je dovoleno nezletilým hrát pouhých 90 minut a během víkendu a státních svátků je pak povoleno až 3 hodiny denně. Omezena je i finanční částka, která se může objevit na hracích účtech nezletilých. Pokud je hráči mezi 8 – 16 lety, mohou na svůj účet nahrát maximálně cca 670 Kč. Starší hráči, kterým je mezi 16 a 18 lety, mohou nahrát zhruba 1 300 Kč.
Podle společnosti Newzoo disponuje čína největším herním trhem na světě, takže tyto změny jistě zasáhnou i státní kasu. Vláda pak chce ve spolupráci s policií vytvořit registrační systém se skutečnými jmény, který umožní herním společnostem ověřit identitu uživatelů.
Závislost na počítačových hrách je Světovou lékařskou organizací uznána jako „Internet Gaming Disorder“ (IGD) a podle její definice je diagnostikována vždy, když hráč ze svého života vyloučí veškeré zájmy, přátele, rodinu a školu. Z pohledu některé skupiny lidí jde o „cenzuru“ či omezování osobní svobody.
Z pohledu psychologů je to však krok správným směrem, protože v období vývoje nezletilého je důležité, aby docházel do školy a věnoval se také přirozenému navazování sociálních kontaktů s okolím spíše než trávil dětství u počítače.