CDR.cz - Vybráno z IT

Androidímu CyanogenModu přibude funkce snadného nahrávání obrazovky

Snímek obrazovky nebo komentované video může být velmi užitečnou funkcionalitou, obzvláště pro vývojáře. Kvalitnější aplikace pro záznam obrazovky se ale často neobejdou bez rootu. CyanogenMod nabídne tyto funkce už v základu a to zřejmě v jeho následující verzi.
Záznam obrazovky v CyanogenMod - img3

Pro rychlý snímek obrazovky (neboli screenshot) nalezneme v obchodě Google Play několik jednoduchých aplikací, horší už je to ale s aplikacemi pro pořízení komentovaného video záznamu. Ty bezplatné mnohdy nefungují správně a kvalitnější aplikace požadují většinou přístroj s rootnutým Androidem. Zprovoznění této funkcionality tedy není mnohdy až tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Velmi oblíbené aplikace pro natáčení obrazovky (včetně záznamu zvuku pro komentář) jsou u Androidu například SCR Screen Recorder nebo Secret Video Recorder, za zmínku pak stojí i aplikace Screencast Video Recorder. U bezplatných aplikací si ale raději přečtěte popis na samotném obchodě Play, jejich demo verze mají mnohdy omezené funkce (například délkou videa nebo jeho kvalitou) a lákají tak spíše ke koupi plné verze.

Záznam obrazovky v CyanogenMod - img1

Velmi oblíbenému firmwaru CyanogenMod ale nově přibude tato funkce nativně – systém ji nabídne už v základu. To by mohlo potěšit nejednoho fanouška této Androidí ROM a zvláště vývojáře, na které tato novinka cílí především. Bez dodatečně instalované aplikace budou moci živě popisovat svůj rozdělaný projekt nebo novou funkci a samotní uživatelé jim mohou stejným způsobem podat zpětnou vazbu pro zlepšení. Uplatnění této novinky ale určitě najdeme i my, obyčejní uživatelé.

Záznam obrazovky v CyanogenMod - img4Záznam obrazovky v CyanogenMod - img2

Pořízení snímku nebo zahájení videa by mělo být opravdu snadné. Stejně jako u stávající verze CyanogenModu pořídíme snímek obrazovky přidržením hlavního tlačítka a tlačítka pro ubrání hlasitosti, záznam obrazovky spustíme naopak jejím zvýšením. Nastavení umožňuje také zobrazení bílé tečky v místě našeho dotyku s displejem pro snazší orientaci diváka. Níže uvedené video je nahráno právě skrze tuto novou funkci a reálně tak ukazuje její možnosti či prostředí.

V aktuální verzi CyanogenModu funkcionalitu pro záznam obrazovky nenalezneme a zřejmě přijde až s jeho další verzí, popřípadě jako aktualizace pro tu stávající. Tak či onak, podporovat by ji měly všechny telefony nebo tablety s tímto firmwarem a stát by se tak mělo podle všeho už brzy. Věříme, že mnohé z fanoušků CyanogenModu tato zpráva potěšila a říkáme si, kdy prosby uživatelů vyslyší i sám Google a stejnou novinkou obohatí i samotný Android.

Používáte CyanogenMod a zaujala vás tato funkce? A co vy, běžní uživatelé Androidu, jaké aplikace pro záznam obrazovky patří mezi vaše nejoblíbenější? Vaše názory i případné tipy uvítáme v komentářích níže.

Zdroje: 

Petr Kodl (Google+)

Extrovertní perfekcionista, jehož snem je pochopení žen a jiných technologických záhad či vymožeností jednadvacátého století.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Androidímu CyanogenModu přibude funkce snadného nahrávání obrazovky

Čtvrtek, 24 Říjen 2013 - 23:49 | Duck Daffy | Já na screenshoty z neROOTnutého Androidu 2.3.3 (...
Úterý, 22 Říjen 2013 - 15:56 | HKMaly | Nebyla tu nedavno zprava, ze CyanogenMod presel...
Úterý, 22 Říjen 2013 - 09:24 | Slavomir | Slovami BTJ: "Ten android je na tom jeste...
Úterý, 22 Říjen 2013 - 09:03 | Dave Tramtunberk | Dívali jste se někdy co takový program má všechno...
Úterý, 22 Říjen 2013 - 08:51 | Svatas | Několik let používám kombinaci dvou programů : 1...

Zobrazit diskusi