DARPA vyvíjí systém pro včasné varování před kyberútoky
Hackeři si v minulých letech vzali na mušku mnoho vládních úřadů a podařilo se jim prolomit nejeden server s přísným zabezpečením. Americká výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) si myslí, že je nejvyšší čas s tím začít něco dělat, a tak zasponzorovala nový projekt.
Vědecká divize Pentagonu spustila nový program s názvem Rapid Attack Detection, Isolation and Characterization (zkráceně RADICS), jehož cílem je vyvíjet inovativní technologie, které pomohou rychle odhalit a reagovat na kybernetické útoky. RADICS má odvrátit bezpečnostní hrozby na kritické infrastruktury Spojených států amerických a to zejména na ty, které jsou klíčové pro činnost Ministerstva obrany USA.
DARPA chce mít jistotu, že bude vláda schopna rychle reagovat na rozsáhlé a přetrvávající kybernetické útoky, kterými se hackeři nebo teroristé budou snažit vypnout energetické sítě nebo narušit dopravní infrastrukturu v zemi. Agentura se chce zaměřit především na včasná varování před hrozícími útoky, monitorování situace, izolaci sítě a zjištění charakteru hrozby. Potencionální technologie budou schopny detekovat anomálie, rozpoznávat adekvátní nastavení systému, mapovat konvenční a průmyslové řídicí síťové systémy, nastavovat ad hoc sítě a také analyzovat průmyslové řídící protokoly. Více informací najdete na stránkách FedBizOpps.gov.
Agentura DARPA je všeobecně známá svými netradičními projekty. Z těch posledních stojí za zmínku například malý autonomní vrtulník s robotickými nohami nebo bionická ruka, která umožní nositeli opět smyslově vnímat hmatem.