Dron ACTUV se má stát lovcem a postrachem nepřátelských ponorek
Hlavním posláním robotického plavidla ACTUV (Anti Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vehicle) je aktivně vyhledávat dieselelektrické ponorky, které jsou oproti jaderným ponorkám velmi tiché. Zaměří se na hrozby v pobřežních a v mělkých vodách. Plavidlo bude samozřejmě bez posádky. Co je zajímavé, tak na jeho palubě by neměly být přítomny žádné zbraně. Jeho úkolem je tak jen detekovat, sledovat a odhalovat záměry nepřátelských ponorek a předávat dále tyto informace spojeneckým jednotkám a velitelství. Na moři by mohl operovat až 90 dní bez doplnění paliva.
ACTUV bude mít trimaranový trup z uhlíkových kompozitů. Bude vybaven navigačními a pilotními senzory, elektro-optickými přístroji (pro denní a noční režim, termální kamery). Dále radary krátkého a dlouhého dosahu a přítomen bude i LIDAR (laserové skenování pro pořízení prostorových dat). Plavidlo, respektive dron by měl mít i k dispozici databázi ponorek, a podle ní se bude snažit rozpoznat a přesně identifikovat objevené ponorky. Když dojde ke shodě, tak údaje o identifikovaných cílech zašle přes zabezpečený datalink.
Dron by měl v rámci své služby na moři pracovat v autonomním režimu. Jen kdyby mu přeskočilo v nějakém integrovaném obvodu a namířil si to na kolizní kurz proti civilnímu plavidlu, tak by samozřejmě operátoři z velitelství převzali nad tímto dronem kontrolu.
Stavbu plavidla ACTUV realizují společnosti Leidos a Oregon Iron Works v loděnicích v americkém Vancouveru. Práce mají trvat 15 měsíců s plánovaným výpuštěním na řeku Columbii v roce 2015.