Financování Hyperloop zajištěno, přeprava budoucnosti má zelenou
Asi si vzpomínáte na revoluční projekt miliardáře a vizionáře Elona Muska, který přišel s novým superrychlým druhem dopravy. Takzvaná hypersmyčka (Hyperloop) má převážet pasažéry nad či pod zemí ve speciálně upravených kapslích rychlostí přesahující 1300 km/h. Maximálně 28 osob usedne do kapsle a nechá se vymrštit do potrubí se sníženým tlakem vzduchu. V případě potřeby je možné kapsle využít i pro spěšnou přepravu nákladu. Správnou polohu tubusu v rouře mají zajišťovat magnetické polštáře.
Technologie Hyperloop vyjde mnohokrát levněji než výstavba tratí pro vysokorychlostní vlaky. I cestující pocítí menší tlak na peněženku, když za jednu jízdu zaplatí přibližně 20 dolarů (485 korun). V kapsli o průměru zhruba dva metry by se měli přitom cítit stejně jako v letadle. Tento způsob dopravy se hodí především pro přepravu osob do destinací vzdálených od sebe maximálně 1500 kilometrů, nad tuto vzdálenost se z ekonomických důvodů hodí více letadlo.
Možný vzhled Hyperloop pod vodou
Za zhmotněním vize futuristické přepravy, kterou nastínil Elon Musk, oficiálně pracuje společnost Hyperloop Technologies. Na projekt má vyhrazených 8,5 milionu dolarů, přičemž ještě v tomto roce plánuje přidat dalších 80 milionů dolarů. "Máme tým, prostředky a technologie. Můžeme to udělat. Doprava 21. století je na spadnutí," řekl magazínu Forbes Brogan BamBrogan, bývalý inženýr projektu SpaceX a prozatímní generální ředitel Hyperloop Technologies.
Na rozdíl od prvotního návrhu se chce společnost nejprve zaměřit na přepravu nákladu a až poté na přepravu osob. Do projektu byl již například zasvěcen prezident Barack Obama, Shervin Pishevar nebo David Sacks. Musk se ani přes to svého snu nevzdává a na Hyperloop pracuje také. V polovině ledna zveřejnil tweet, v němž tvrdí, že pravděpodobně v Texasu postaví testovací dráhu.