CDR.cz - Vybráno z IT

Hackeři odemykají miliony hotelových dveří. Radiofrekvenční identifikace selhala

Zdroj: Shutterstock

Bezpečnostní výzkumníci odhalují alarmující zranitelnost zámků Saflok, které jsou nainstalovány na milionech hotelových dveří po celém světě. Metoda nazvaná Unsaflok umožňuje hackerům otevřít zámek během několika sekund pomocí RFID karty a čtecího zařízení za pouhých 300 USD.

Každoročně se do Las Vegas sjíždí tisíce bezpečnostních výzkumníků na události jako Black Hat a Defcon, aby testovali hranice hackování. Během jedné takové akce v roce 2022 byla skupina výzkumníků pozvána, aby se pokusila nabourat do hotelového pokoje a najít bezpečnostní chyby. Teď, o více než rok později, odhalují jejich práce alarmující zjištění: objevili způsob, jak otevřít miliony hotelových dveří po celém světě během několika sekund.

Tým výzkumníků v čele s Ianem Carrollem a Lennertem Woutersem odhaluje metodu nazvanou Unsaflok, která využívá bezpečnostní slabiny v systémech značky Saflok od švýcarského výrobce Dormakaba. Tyto zámky jsou instalovány na 3 milionech dveří po celém světě, což znamená, že mnoho hotelů je zranitelných.

Unsaflok využívá slabiny v šifrování i v základním systému RFID (radiofrekvenční identifikace), což umožňuje hackerům otevřít zámek s RFID kartou Saflok. K získání klíčové karty ze cílového hotelu stačí použít čtecí zařízení za 300 USD. Poté se s pomocí dvou dalších karet, které naprogramují, zámek otevře jednoduše dvěma klepnutími.

Dormakaba pracuje na opravě této chyby, ale proces může trvat delší dobu. Zatímco v některých hotelích již byly systémy aktualizovány, mnoho z nich stále zůstává zranitelných. Bezpečnostní výzkumníci varují, že vzhledem k pomalému tempu oprav může zůstat mnoho hotelů zranitelných ještě dlouhou dobu.

Zdroj: Shutterstock

Pro hotelové hosty je tedy důležité, aby byli velmi obezřetní. Pokud mají klíčovou kartu Saflok a podezření, že jejich hotel je zranitelný, mohou si pomocí aplikace NFC Taginfo ověřit, zda byla karta aktualizována. Pokud ne, měli by mít na paměti, že zámek může být náchylný k hacknutí.

Ačkoli se výzkumníci snaží vyzvat k co nejrychlejší opravě, doporučují hostům dávat přednost bezpečnosti a opatrnosti, dokud nebude problém zcela vyřešen. 

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Hackeři odemykají miliony hotelových dveří. Radiofrekvenční identifikace selhala

Žádné komentáře.