Indická sonda se zřítila na Měsíc v rychlosti 6 000 km/h
Indické sondě Čandraján 2 se podařilo konečně zaměřit přistávací modul Vikrám. Ten měl dosednout na povrch Měsíce v místech, kde se o to ještě nikdo nepokusil. Po dosednutí mělo vyjet lunární vozítko, které mělo zkoumat vzorky z povrchu a následně je analyzovat. Cílem celého projektu bylo mimo jiné nalézt vodu a případně odhadnou velikost ložiska či její složení.
V tuto chvíli je pouze známá příčina havárie, a tou je rychlost, která v době přistávání byla 6 000 km/h místo plánovaných 7 km/h. Co však vedlo k tomuto extrémnímu překročení plánované rychlosti není až doposud známo. Odborníci se snaží nalézt pravou příčinu, která zapříčinila celou řetězovou reakci na jejímž konci je havárie.
Watch Live : Landing of Chandrayaan2 on Lunar Surface https://t.co/zooxv9IBe2
— ISRO (@isro) 6. září 2019
Šéf kosmického centra ISRO Kajlasavadivu Sivan se k tomuto incidentu vyjádřil následovně: „Našli jsme přistávací aparát na povrchu Měsíce. Bylo to zjevně tvrdé přistání.“ V době, kdy byl modul pouhé dva kilometry od Měsíce, přestal s řídícím centrem komunikovat a modul se proto stal v podstatě neříditelný.
Vědci se ještě pokusí v příštích dvou týdnech navázat s tímto havarovaným modulem kontakt, ale sami přiznávají, že šance jsou malé. Jedinou naději vidí v případě, že by modul dopadl tak, že jeho solární panely jsou natočeny k Slunci, které by mohlo modul dobít.