Írán sestřelil raketou země-vzduch americký špionážní dron RQ-4
Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký špionážní dron. Podle Íránců mělo jít o bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk, který patří mezi technologickou špičku v oblasti bezpilotních letounů provozovaných americkým letectvem.
Tento dron může operovat ve výšce 18 km a jeho dolet je udáván na 22 780 km. Samotný dron dosahuje délky 14,5 metrů a jeho rozpětí křídel činí 39,9 metrů. RQ-4 plní podobnou roli jako dnes již legendární letoun U-2 od společnosti Lockheed Martin. Podle vyjádření Íránu se měl špionážní letoun pohybovat ve vzdušném prostoru Íránu, když byl vydán rozkaz k sestřelu letounu.
Američani následně potvrdili ztrátu svého průzkumného bezpilotního letounu v blízkosti Hormuzského průlivu. Podle vyjádření americké armády ale letoun operoval v mezinárodním vzdušném prostoru, což je v rozporu s tvrzením Íránu.
Sestřeleným bezpilotním letounem měl být podle amerických armádních činitelů průzkumný dron amerického námořnictva demonstrátor Broad Area Maritime Surveillance (BAMS-D), což je letoun RQ-4A používaný pro vývoj a testování bezpilotního letounu MQ-4C Triton BAMS.
údajné video sestřelu amerického dronu BAMS-D íránskou PVO Raad
Americký dron měla sestřelit íránská raketa země-vzduch z protiletadlového systému Raad (Hrom), což je nový íránský PVO systém, který využívá rakety země-vzduch Taer-2 s doletem 50 km, Sayyad-2 s doletem 75 km a nové rakety s doletem 100 km. Raad je analogickým systémem k ruskému PVO SA-11 Buk.
Sestřel amerického špionážního dronu už tak vyostřil napjaté vztahy mezi Íránem a Spojenými státy. Podobné incidenty v oblasti Hormuzského průlivu mohou přerůst v regulérní válku.