Izrael ohlásil technologický průlom ve vývoji laserových děl
Izraelské ředitelství pro obranný výzkum a vývoj (DDR & D) společně se společnostmi Rafael Advanced Defense Systems a Elbit Systems pracuje celkem na třech zbrojních programech zabývajících se vývojem obranných laserových zbraňových systémů, které budou určeny pro protivzdušnou obranu země.
Podle tiskové zprávy bylo v této oblasti dosaženo technologického průlomu, díky němuž vznikne celá řada platforem, které budou moci s obrannými laserovými děly sestřelovat raketovou, dělostřeleckou a minometnou munici, dále různé bezpilotní letouny (drony), řízené střely a balistické rakety.
První program se zabývá vývojem technologického demonstrátoru stacionárního PVO/PRO systému kdy je laserové dělo umístěno v kontejneru. Tento stacionární obranný laser rozšíří schopnosti izraelského systému Železná kopule o možnost sestřelovat rakety krátkého doletu, dělostřelecké a minometné granáty nejenom protiraketovými střelami, ale i laserovým paprskem. Pro porovnání jedna protiraketová střela ze systému Železná kopule stojí něco přes 50 000 dolarů, kdežto jeden výstřel z obranného laseru vychází na tři dolary a padesát centů.
Druhý program se zabývá vývojem technologického demonstrátoru laserového děla, který bude působit jako mobilní protivzdušná obrana schopna krýt mechanizované jednotky v boji. Tyto laserové zbraně mají být nainstalovány na hlavních bojových tancích Merkava, kolových transportérech Eitan 8x8 nebo těžké obrněné transportéry Namer. Tyto laserová děla mají za úkol ničit protitankové řízené střely, C-RAM (raketovou, dělostřeleckou a minometnou) munici nebo drony.
Posledním programem jsou pak obranná laserová děla určená pro létající platformy, přičemž tento program cílí na využití obranných laserů u bezpilotních letounů uzpůsobených pro let ve středních výškách 5 až 15 km (MALE) a ve vysokých výškách nad 15 km (HALE). Tyto bezpilotní letouny budou operovat ve větší vzdálenosti od vlastních pozemních sil a budou moci ničit balistické rakety nacházející se ještě na zemi (na mobilní odpalovací platformě) nebo po startu v rané fázi letu.
Testy technologických demonstrátorů by měly proběhnout již letos. Technologický průlom se má týkat překonání problémů v oblasti zaměřování a stabilizace laserového paprsku na velké vzdálenosti nebo vlivu atmosférických podmínek ovlivňujících provoz laserů. Bohužel nejsou známy výkony laserů u příslušných programů/platforem.