Izraelské stíhačky F-35 jsou připraveny k boji
První dvě stíhačky F-35A, respektive v izraelském podání F-35I, získali Izraelci koncem prosince minulého roku. Nyní izraelské letectvo disponuje 9 stíhačkami F-35, a ty po rozsáhlých testech dosáhly konečně počáteční operační připravenosti.
Nové stíhačky F-35 jsou softwarově definované letouny, které by podle všeho měly být obtížně detekovatelné a sestřelovatelné těmi nejmodernějšími systémy protiletadlové obrany, jako je např. systém S-400.
Izraelci si u Američanů vyjednali podmínky, že F-35 vybaví vlastními systémy a budou si dělat vlastní modifikace a upgrady softwaru. Takže ve verzi F-35I se budou nacházet izraelské prostředky pro vedení radioelektronického boje, izraelský systém pro velení a řízení C4 a nebo izraelské pokročilé helmy pro piloty.
Letouny F-35, chlouba izraelského letectva, byly umístěny na jednu ze tří hlavních leteckých základen v zemi. Jmenovitě na leteckou základnu Nevatim. Ačkoliv letouny dosáhly počáteční operační připravenosti, tak bude trvat ještě několik let, než izraelští piloti využijí jejich plného bojového potenciálu. Izraelci určitě otestují tyto nové letouny v sousední Sýrii. Letouny používají softwarové úpravy pro izraelskou munici vzduch-vzduch a vzduch-země.
Na internetu nedávno proběhla zpráva, že už se měly tyto letouny účastnit akce na lokalizaci a zničení PVO systému S-200 na území Sýrie. Podle konspiračních teorií mělo dokonce dojít k poškození izraelského letounu F-35 po zásahu šrapnelů z rakety PVO S-200. Izrael skutečně potvrdil, že došlo k poškození letounu F-35, ale nebylo to nad Sýrií, a F-35 nezasáhla žádná raketa. Do izraelského letounu F-35 při cvičném letu narazil pták, takže po srážce s ptákem musel být letoun dočasně vyřazen z provozu.
Zdá se málo pravděpodobné, že by tak zastaralý protiletadlový systém, jakým je S-200 představoval velkou hrozbu pro stíhačku F-35I. Na druhou stranu, v Sýrii se nyní nachází nejnovější ruské systémy PVO a systémy pro vedení radioelektronického boje, takže jakmile se objeví izraelské F-35 nad syrským vzdušným prostorem, tak Rusové i Američani mají neocenitelnou možnost sběru dat, jak se chovají stealth systémy a elektronika nad nepřátelským územím s nejmodernější PVO a rušičkami.
Izraelci plánují pořídit celkem 50 letounů F-35I. První dodávka čítá 19 letounů, druhá pak 14 letounů a poslední pak čítá 17 letadel. Izraelci se zajímají i o stroj F-35B, tedy verzi s krátkým vzletem a kolmým přistáním. Takový letoun by byl výhodný v případě íránského útoku přesnými zbraněmi na izraelská letiště.