Jaderné zbraně zabrání katastrofické srážce Země s asteroidem
Vědci si lámou hlavu, jak nejefektivněji ochránit Zemi před katastrofickým scénářem srážky Země s asteroidem. Agentura NASA letos v lednu otevřela za tímto účelem speciální úřad pro koordinaci planetární obrany, který bude vyhledávat a katalogizovat potencionálně nebezpečné objekty na kolizním kurzu se Zemí. Úřad se zaměří na sledování asteroidů větších než 140 metrů.
Otázka ale je, jaká bude úspěšnost? Účinným lovcem asteroidů se měl stát vesmírný teleskop Sentinel, ale jeho dokončení je teď momentálně v nedohlednu. Přitom do kosmu měl být vyslán podle původních plánů už letos. U Sentinelu se předpokládalo, že bude schopen zaznamenat 90 % všech vesmírných objektů větších než 140 metrů mířících k Zemi. Podle vědců je v blízkosti Země na 360 000 asteroidů, které mají podobné rozměry jako slavný tunguzský meteorit (velikost kolem 50 metrů), který dopadl v roce 1908 na Sibiř.
Případný armagedon nejspíš odvrátí rakety s jadernými hlavicemi, které budou vyslány k asteroidu, který se nachází v kolizním kurzu se Zemí. Úřad pro koordinaci planetární obrany pak hodlá vyvinout mezinárodní úsilí pro řešení odklonění asteroidu z kolizního kurzu se Zemí. Po domluvě pak může USA nebo Rusko pomocí jaderných zbraní odklonit asteroid z kolizního kurzu se Zemí. Teoreticky je pak i možnost nedestruktivního řešení, kdy by v budoucnosti k asteroidu byl vyslán v raketoplánu tým kosmonautů, kteří by na něho umístili raketové motory nebo solární plachtu, za účelem odklonu z kolizního kurzu.
To bychom ale museli najít ten asteroid včas, aby se o pilotované misi k němu vůbec mohlo uvažovat. Zatím je systém včasného varování planetární obrany děravý jako ementál, a s hrozbou se tak nejspíš budeme muset vypořádat až na poslední chvíli. Jaderné zbraně jsou tedy priorita číslo jedna.