Zachyťte místo pixelů paprsky a foťte bez ostření: Nové Lytro Illum představeno!
Technologie plenopického fotoaparátu sází na zachycení světelných paprsků, místo pouhých pixelů. To umožňuje dodatečné ostření do různých hloubek scény a také tvorbu 3D fotografií bez nutnosti dvojice objektivů či dodatečných úprav.
V začátcích výzkumu byla k dosažení požadovaného efektu využívána stěna složená z propojených zrcadlovek, která zasílala data do výkonného superpočítače. Ten se snažil obraz a směry paprsků pomocí složitých algoritmů poskládat do jednoho. Nyní je tomu jinak. Před objektiv je u Lytra vložena matice mikročoček, která na snímači s vysokým rozlišením umožní dosáhnout stejného efektu, jako bychom měli k dispozici vícero objektivů.
Plenoptický fotoaparát může vypadat všelijak. Takto vypadal jeden z prvních modelů ze stanfordské univerzity
Psali jsme o fotoaparátu Lytro:
- Lytro fotoaparát: zaostřete kdekoliv až po vyfocení
- Napřed foťte, až pak ostřete! Revoluční fotoaparát Lytro snímá místo pixelů paprsky a konečně se prodává v ČR
První generace zmíněného fotoaparátu využívajícího světelného pole dorazila na trh v roce 2011 a od té doby se dostala i do ČR, kde se od konce minulého roku prodává. První generaci bývá vytýkáno především nízké rozlišení, které má hodnotu 11 megaray (1,2 Mpix), což je pro profesionální využití příliš nízká hodnota. Novinka Illum se snaží tyto neduhy řešit a prakticky ve všech parametrech se posunula vpřed.
Lytro Illum - blíže k zrcadlovce s větším displejem i rozlišením
První pohled na Lytro Illum prozradí, že je mezigenerační proměna poměrně zásadní. Z úzkého hranatého těla, kdy nezasvěcený člověk často ani nepoznal, že se jedná o fotoaparát, vznikl produkt, který má blíže ke vzhledu profesionálních řešení. Největší částí zařízení s rozměry 86×145×166 mm a váhou 940 gramů je masivní objektiv, jenž je zakončen poměrně malým tělem s dotykovým displejem.
Po vzoru předchozí generace zde nehledejme příliš ovládacích prvků, všeho všudy je na těle vedle pěti tlačítek jen dialogové kolečko, spoušť, zapínací tlačítko a pro zbytek úkonů (bohužel včetně zoomu) musí uživatel sáhnout po displeji. Čtyřpalcový dotykový displej s rozlišením 800×480 obrazových bodů lze naklápět a svou velikostí odpovídá běžnému smartphonu, což chválíme. První generace měla velkou slabinu právě v miniaturním 1,52" dotykovém displeji, kde nebylo prakticky nic vidět.
Objektiv po vzoru předchozí generace potěší konstantní světelností F2, dále můžeme počítat s rozsahem 30-250 mm a ostřit půjde od "nuly" do nekonečna. Stále však platí, že bezkonkurenčních výsledků uživatel dosáhne hlavně při focení z blízka, tedy pořizování maker. Nejkratší nastavitelný čas závěrky je 1:4000 s.
Důležitým parametrem je nepochybně rozlišení, které má hodnotu 40 megaray, což značí zachycení 40 milionů paprsků světla. Pokud se z fotografie rozhodneme udělat statický snímek, získáme obrázek o rozlišení 5 Mpx s poměrem stran 3:2.
Překvapilo nás nasazení sáněk pro blesk, neboť bylo dříve často zmiňováno, že pro přirození zachycení fotografií se světelným polem je nežádoucí, aby měla kamera vlastní zdroj světla. Uvidíme, jak budou takové fotografie vypadat. Určitě se však jedná o posun, neboť v noci s kamerou dříve téměř nebylo možné pracovat. Pochválit lze i nasazení vyměnitelných baterií a SD karet, což usnadní práci v terénu.
Uvnitř kamery údajně běží operační systém postavený na Androidu, což by mohlo znamenat zajímavé možnosti ohledně dalšího rozšiřování funkcí fotoaparátu. Při fotografování se můžeme těšit na snadnou tvorbu 3D snímků, animovaných gifů či standardních přeostřitelných fotografií. Uživatel také dostane mnohem více svobody v možnostech nastavení fotoaparátu, kdy nechybí režimy jako automat, manuál, priorita času a priorita citlivosti.
Lytro Illum na českém trhu
Přestože se předchozí generace plenoptického fotoaparátu na náš trh dostala až s odstupem dvou let, nyní tomu má být jinak. Český dovozce se při jedné z našich přednášek o Lytru zmínil, že by měla být tentokrát dodávka velmi rychlá, neboť už došlo k vyřešení potřebných detailů s výrobcem.
Stejně tak by cena neměla výrazněji přesáhnout částku 1 499 dolarů (kolem 30 000 Kč), za kterou se v zahraničí bude prodávat. Dočkat bychom se měli v červenci tohoto roku, případně lze sáhnout po předprodeji již nyní.
Má Lytro na trhu konkurenci?
Lytro v tuto chvíli není jedinou společností, která technologií plenoptického fotoaparátu disponuje. Patent na původní Lytro technologii zakoupil Apple, konkurenční řešení s názvem Pelican možná nasadí ve svých fotomobilech Nokia a o výrobu vlastních řešení se snaží i průmyslový Raytrix, nebo Mitsubishi. Jako jediný výrobce jej však Lytro nabízí široké veřejnosti a v tuto chvíli má na trhu nejvýznamnější zastoupení.
Uvidíme, jak v tomto ohledu bude úspěšný nový model Illum, který s cenovkou kolem 30 000 Kč nemíří mezi běžné uživatele, ale především k fotografům a nejrůznějším kreativcům.