Umělá inteligence ovládaná hlasem ve Windows Phone 8.1, kam směřuje vývoj platformy?
Hlasové příkazy již ve Windows Phone nalezneme nyní, ale jedná se pouze o základní povely ve stylu „volej XYZ“ apod. Cortana, jak se projekt hlasového asistenta zatím jmenuje, bude na rozdíl od současného rozpoznávání několika příkazů sázet na strojové učení a uživatelům má pomoci v nejrůznějších situacích.
Hovoří se o hlasové správě notifikací, práci s kalendářem, nebo třeba o poskytování informací o počasí. Ano, nic co by konkurence neuměla, ale pro uživatele je to nepochybně dobrá zpráva, která by mohla alespoň částečně zvýšit konkurenceschopnost platformy.
Psali jsme o Windows Phone:
- Jak jsem se z Androidu dostal na Windows Phone 8 - nadšení a trocha zoufalosti
- Windows Phone předčil iPhone v 7 zemích světa
- Proč hází Microsoft Windows Phone 8 klacky pod nohy a neaktualizuje rychleji? Systém postupně zaplňuje volné místo nesmysly!
V pozadí služby nalezneme tradičně vyhledávač Bing, navíc pak i jeho znalostní databázi Satori, z níž bude asistent čerpat. Byla by škoda podobnou funkci nevyužít masověji, což si redmondští uvědomují a podle všeho se potvrdí červencová slova Steva Ballmera. Ten hovořil o budoucnosti společnosti a mimo jiné padla i následující věta - „Naše infrastruktura založená na strojovém učení bude rozumět lidským potřebám, poskytovat informace a pomáhat. Budeme schopni dobře porozumět každodenním činnostem uživatelů a poskytnout jim užitečnou pomoc.“
Z toho lze předpokládat, že se dočkáme nasazení hlasového asistenta i pro operační systém Windows na počítačích a chybět nebude ani na Xboxu. Microsoft se tak konečně pokusí o bližší sjednocení svých platforem a vytvoření funkčního modelu pro inteligentní domácnost.
Na Windows Phone 8.1 si budeme muset počkat do začátku roku 2014. Podle nás je to chyba, proč se nepokusit ukrojit si alespoň malou část vánočního trhu?
Použité jméno odkazuje na postavu z oblíbené herní série Halo, konkrétně umělou holografickou inteligenci v těle ženy.
Směr vývoje Windows Phone a náskok Androidu s iOS
Operační systém Windows Phone se ne a ne dostat na pomyslnou špičku, na níž se nachází Android a iOS. Především zelený robůtek musí dělat Microsoftu vrásky na čele svou oblíbeností a z toho plynoucími prodeji. Na nízkém podílu nic nezměnil ani fakt, že se jedná o inovativní platformu, která se minimálně uživatelským prostředím Modern UI liší opravdu výrazně.
Lidé zkrátka chtějí to, co mají jejich přátelé a tak v současné době není úplně jednoduché prorazit. To, že má Windows Phone své mouchy je známým faktem, na druhou stranu je to také dáno poměrně krátkou dobou vývoje. Microsoft totiž starý Windows Mobile úplně zahodil a začal vše tvořit od píky až v roce 2010. iOS přišel v prvním iPhonu na trh roku 2007 a Android v HTC Dream o rok později.
Redmondští tak stále přemýšlí o tom, jak se dostat na úroveň pomyslné elity. Vedle nového hlasové asistentky Cortana je významným milníkem pro vývoj platformy probíhající koupě finského výrobce Nokia samotným Microsoftem. Dlouhodobá spolupráce společností tak vyústila v něco většího, co by v budoucnu teoreticky mohlo pomoci nakopnout vývoj WP kupředu a to i díky rychlejším inovacím a know-how obou firem.
Společný vývoj Windows Phone a Windows RT
Hovoří se i o sjednocení nepříliš úspěšného Windows RT s Windows Phone do jedné platformy. Microsoft již spojil jejich vývojová oddělení do jedno a tak se můžeme těšit, co ze situace vzejde. My bychom rádi viděli sjednocenou platformu, kde budou jednotlivé systémy perfektně spolupracovat. Ani toho jsme se totiž zatím nedočkali...