Acer vs. Philips vs. Benq: Vyzkoušeli jsme pro vás kapesní projektory
Kapitoly článků
První se dostal na řadu Philips PicoPix PPX3610 – nejmenší, zato polepený největším počtem „jsem nejlepší, kup si mě“ samolepek. Nejvíce mě přitáhla samolepka „1080p“. „No to je super! To je luxusní“, pomyslel si naivní redaktor a připojil projektor k notebooku…
Další samolepka slibuje 305cm úhlopříčku, ale už neříká, že musíte bydlet ve stodole. Na vzdálenost skoro 4 metry jsem dosáhl s bídou dvoumetrové úhlopříčky. No co, tak jenom přijdete blíže k projekci, co se může stát? Nic horšího, než že vás do očí kopnou pixely jako kopyta. 1080p input je totiž ve skutečnosti FWVGA (854x480 px) output…
Přestože nejsem nejlepší fotograf, za nečitelnost nemohu ani já, ani fotoaparát Šumix, ani váš přijímač či vaše oči. 854x480 px je při 1080p inputu absolutně nečitelné. V tomhle rozlišení a na (stejně jako u GP3) o 45° otočených pixelech nebude čitelný prakticky žádný text, jehož písmenka budou menší než hlava. Vypnout ClearType nepomůže.
Projektor jsem odpojil, se slovním doplňkem položil na zem a s beznadějí sáhl po druhém C205 od Aceru. Vůči Philipsu odporně velký, zato bez samolepek a s velice decentním designem. Ten se rovnou skromně přihlásil jako 1280x720 px a rozsvítil rovnou 2x větší úhlopříčku. Dole můžete vidět odpojený Philips, momentálně asi o ¾ metru blíže ke zdi a ze 4:3 obrazem.
S Acerem byla práce podstatně příjemnější, ale (nečekaně také) FWVGA je prostě na nepřizpůsobený text málo - je to hrozně rušivé. Jinak řečeno, všechny tři projektory jsou v téhle propasti jménem šikmé pixely, ale BenQ GP3 má téměř dvakrát větší skutečné rozlišení 1280x800 px, na které se už dá koukat.
Pro férové srovnání jsem dal projektory na sebe a ze stejné vzdálenosti promítal. Mřížka patří BenQ GP3. Modrý obrázek menu skutečně není vložený v malování, jde o skromnou prezentaci Philipsu PPX3610. Malování patří Aceru C205, ale z blízka je vidět, že jeho pixely jsou skoro 2x větší než na mřížce od BenQ.
FWVGA je tak akorát na obrázky a animace, kde se ta obrovská interpolace víceméně ztratí (nebo si to aspoň někteří myslí). Obvykle koukám na svou tapetu s králem Lichů ve FHD. Co jsem poprvé viděl na Philipsu, vypadalo opravdu silně porouchaně. Dobrovolně bych na tom nechtěl někde na meetingu koukat na grafy v Excelu. Ani nechápu, proč by chtěl někdo ultrapřenosně za bílého dne promítat film.
vlastní