Nové chytré NASy od Synology - pro podniky i sledování 30 IP kamer naráz
Synology představilo dvojici NAS řešení z řady DiskStation, vhodné pro malé a střední podniky. Dvojice variant má nabídnout škálovatelnost a dobré parametry provozu.
První z novinek, čtyřjádrový model DS715 je vybaven čtyřjádrovým procesorem taktovaným na frekvenci 1,4 GHz s 2 GB RAM. Díky podpoře aplikace Surveillance Station umožňuje DS715 sledovat naráz až 30 IP kamer. NAS má šachty na 2 disky do celkové kapacity 16 TB (2 x 8 TB), což je dnes maximum, které je k sehnání.
Model poskytuje rychlosti při agregaci linek 216 MB/s při čtení a 142 MB/s při zápisu dat. Při aktivaci hardwarového šifrování slibuje výrobce rychlosti až 205 MB/s pro čtení a 77,6 MB/s pro zápis.
Drouhou novinkou je DiskStation DS215+ s dvoujádrovým procesorem o taktu 1,4 GHz a 1 GB RAM. Dvoušachtový model má poskytovat výkon 209 MB/s při čtení a 139 MB/s při zápisu. Při hardwarovém šifrování je rychlost oficiálně nastavena na 145 MB/s pro čtení a 71 MB/s pro zápis.
Dvojice novinek využívá operačního systému DiskStation Manager od Synology, který si detailně rozebereme v reportáži z letošního veletrhu CeBIT níže. Systém umožňuje instalovat další funkce, zahrnuje podporu multimedií a spoustu dalšího. Pokud jste tedy majitelem některé ze streamovacích krabiček ve stylu Chromecast od Google, můžete si multimediální obsah po síti streamovat rovnou do zařízení.
Synology na CeBIT 2015
V rámci letošního veletrhu CeBIT jsme navšítvili prostory Synology (hala Digital Business Solutions), kde výrobce prezentoval své portfolio od profesionálních serverů, po domácí routery s podporou lokálního streamování. Zajímavý však nebyl jen vystavený hardware, ale především jeho softwarová výbava v podobě nového operačního systému ovladatelného přes webové rozhraní DSM 5.2.
Softwarové novinky - Co přináší Disk Station Manager (DSM) - 5.2
Na všech běžících novinkách byl nainstalován DSM (Disk Station Manager) ve verzi 5.2. V dobu veletrhu se jednalo o plně funkční betaverzi, dnes je již ve verzi finální. DSM je šikovným nástrojem pro tvorbu privátního cloudu, umožňujícím provoz nejrůznějších aplikací, stejně jako tvoří multimediální platformu.
Docker - rozšířit funkce si můžete dle libosti
Novinkou v tomto systému je tzv. Docker, neboli virtualizační nástroj pro tvorbu virtuálních serverů a aplikací. Během pár kliknutí můžete mít v provozu firemní Remine, nebo web na redakčním systému Drupal či Wordpress.
Tento vlastní „market“ nese název Centrum balíčků. Jak název napovídá, slouží pro instalaci rozšiřovacích nástrojů, obohacujících stanice Synology novými funkcemi. Každé aplikaci pak můžete snadno přiřazovat hardwarové prostředky a běží tedy odděleně. Nestane se tedy, že by v případě špatné konfigurace jedné části došlo k selhání celého systému.
Propojení dat nově i s cloud úložišti
Cloud Station a Cloud Sync potěší hlavně ty uživatele, kteří jsou zvyklí pracovat na více zařízeních naráz. Snadno lze propojit cloudová úložiště s těmi lokálními a využívat jednu či druhou stranu jako zálohu. Ve výběru nechybí DropBox, Google Drive či Microsoft OneDrive.
Pro pracovní prostředí potěší možnost verzování souborů. Datová komunikace podléhá šifrování a synchronizaci není nutné provádět pro všechna data, ale jdou volit výběry.
Nástrojů pro práci je více
Synology se snaží zákazníkům ukázat, že do firemního a pracovního prostředí patří. Zajímavý je např. nový nástroj Note Station. Jedná se o místo pro tvorbu a sdílení poznámek, to-do listů a snadnější organizaci času.
Vyzvihnout lze z Note Station nový nástroj Web Clipper. Jedná se o rozšíření pro prohlížeč Chrome (bohužel v tuto chvíli jen pro něj), které umožní rychlou tvorbu screenshotů webových stránek a následný komentář ke snímkům. Pokud vás tedy někde něco zaujme, můžete udělat snímek stránky, napsat k němu komentář a poslat kolegům.
Hardwarové novinky z CeBITu
Nový router RT1900ac vám po připojení k externímu disku umožní mnohé
Synology přišlo místo dříve spekulovaného routeru kombinovaného se serverem přímo se samotným routerem nesoucím označení RT1900ac. Ten patří do nejvyšší kategorie těchto zařízení. Podporuje WiFi 802.11b/g/n/ac, frekvence 2,4 i 5 GHz, 3×3 MIMO antény a rychlosti až 1,9 Gb/s. Uvnitř sice není žádné úložiště, ale uživatel může snadno připojit externí disk. Stejný software jako uvnitř NAS řešení Synology se nachází i uvnitř routeru, nechybí tak ani možnost instalace dalších funkcí. Vše je ovládáno skrze intuitivní webové rozhraní.
Surveillance Station ve spolupráci s Axisem
Bezpečnostní řešení umožňuje kombinovat úložiště Synology s kamerami a nejrůznějšími senzory. Díky předem nadefinovaným akcím tak může dojít k automatickému uzamykání a odemykání dvěří apod. Řešení je optimalizováno na nahrávání kamerových záznamů a jejich snadnou správu.
ioSafe - vodě i ohni odolná úložiště
Spatřit jsme na vlastní oči mohli i odolné řešení od ioSafe, které staví právě na NAS řešeních Synology. Pokud nevíte o co jde, vězte, že se jedná o vodě a ohni odolné úložiště, které se dostalo do povědomí uživatelů díky efektním videům, kde se s ním zacházeno ne zrovna v rukavičkách.
Řešení ioSafe jsou vyrobená je z odolného kovového šasi, uvnitř něhož se nachází keramická výplň zajišťující odolnost proti žáru a ohni. Stejně tak je pouzdro vodotěsné. V případě katastrof tak jsou vaše data v bezpečí.
- Přečtěte si o tom, jak předejít nebo řešit poškození NAS úložiště.
Partnerem naší cesty na CeBIT 2015 byla společnost Synology, tímto jí děkujeme |
CeBIT, Synology