CDR.cz - Vybráno z IT

Nový humanoidní robot je nyní ke koupi pouze za 352 000 Kč

Zdroj: Shuttestock

Pokud jste někdy snili o vlastním humanoidním robotovi, nyní máte možnost si ho pořídit za 352 000 Kč. Společnost Unitree, se jeví jako cenově dostupná čínská alternativa v oblasti robotiky.

Unitree G1 zaujme svou výškou 4 stopy (přibližně 122 cm) a svými schopnostmi. Propagační video od Unitree ukazuje, jak se tento robot dokáže postavit z lehu na podlaze pomocí pohybů podobných limbu. I když jeho chůze působí poněkud primitivně, G1 si udržuje skvělou rovnováhu, dokáže absorbovat nárazy a zůstat stabilní.

Robot je vybaven baterií s kapacitou 9000 mAh, která umožňuje dvouhodinový provoz. S hmotností mezi 77 a 104 libry (přibližně 35 až 47 kg) a komponenty jako hloubková kamera Intel RealSense D435 a lidarový puk Livox-MID360, nabízí G1 solidní technické vybavení. Při testování dokáže běžet rychlostí až 2 metry za sekundu (přibližně 7,2 km/h).

Přestože je G1 cenově dostupný, jeho využití v reálném světě je omezené kvůli malé výšce a primitivnímu cyklu chůze. Například, pokud by měl umýt nádobí, nejspíše by nedosáhl ani na dno dřezu. Jeho malé rozměry však pomáhají udržet cenu na nízké úrovni. Unitree nabízí i většího humanoidního robota, H1, který stojí 90 000 dolarů (přibližně 1 980 000 Kč).

Zdroj: YouTube

Další specifikace zahrnují maximální zatížení paže 2 kg a klouby s rozsahem pohybu mezi 160 až 310 stupni. I když má G1 potenciál, vyžaduje značné množství programování, aby mohl plnit užitečné úkoly, což může být výzvou vzhledem k omezené dokumentaci od Unitree.

Propagační video ukazuje robota při pokusu o různé úkoly, jako je rozbíjení ořechů, otevírání láhví a manipulace s pánví. Ačkoliv se některé úkoly zdají být nedokončené, video naznačuje, že se jedná o rozvíjející se funkce, které jsou stále ve vývoji.

Za cenu 16 000 dolarů (přibližně 352 000 Kč) se zdá, že G1 nepřichází s plně funkčníma rukama, což omezuje jeho schopnosti. Verze "G1 EDU" by mohla nabídnout více, včetně tříprsté šikovné ruky a hmatových senzorů, ale cena této verze zatím není známá. Unitree G1 je zajímavým krokem vpřed v oblasti cenově dostupné humanoidní robotiky, i když jeho praktické využití může být zatím omezené.

Diskuse ke článku Nový humanoidní robot je nyní ke koupi pouze za 352 000 Kč

Žádné komentáře.