Pozor na minipočítač MeegoPad T01, prodává se s nelicencovanými Windows 8.1
Zdá se, že nízká cena – převážně ta pod 100 amerických dolarů za kus - minipočítačů, které do výbavy nově dostaly i operační systém Windows 8.1, odhaluje svůj provokativní marketingový trik. Uživatelé minipočítače MeegoPad T01, ke kterým se první kousky dostaly teprve před několika týdny a který lze brát v podstatě jako jedno z prvních zařízení tohoto druhu, reportují, že zajímavá cenovka zařízení s procesorem od Intelu a hlavně operačním systémem Windows byla realizovatelná proto, že se jedná o nelicencovanou verzi OS.
Vše nasvědčovalo tomu, že se nízkou cenu minipočítačů s Windows 8.1 podařilo udržet díky změnám na poli licenčních podmínek Microsoftu pro výrobce a distributory. Jenže podmínky pro získání bezplatné licence jsou mimo jiného vázány na úhlopříčku zobrazovací plochy daného zařízení, konkrétně devět palců a méně, což minipočítače jako takové nesplňují – nemají žádný displej, nejsou to zkrátka tablety aj.
Microsoft proto nabízí jako další alternativu verzi Windows 8.1 (Bing edice), která ale není už zdarma – částky pro výrobce malých stolních počítačů se pohybovaly v roce 2014 okolo cca 15 dolarů za licenci, v aktuálním roce 2015 se však bavíme o částce takřka dvojnásobné (cca 27 dolarů za licenci).
U MeegoPad T01 a možná i u dalších minipočítačů došlo v zájmu zachování ceny k úmyslné záměně plnohodnotných Windows za neaktivovanou zkušební verzi, která je samozřejmě distribuována zdarma. To tedy znamená, že si potenciální majitel toho zařízení musí dodatečně licenci dokoupit, případně si nainstalovat nějaký jiný (linuxový) operační systém, nebo používat minipočítač výhradně s Androidem, který je v případě MeegoPadu v dualbootu.
Pokud zvažujete nákup malého inteláckého počítače s Windows, neočekávejte dnes zřejmě jeho aktuální pořizovací cenovou hranici okolo 100 dolarů. Dobře si při nákupu pohlídejte – případně vzneste dotaz směrem k prodejci, zdali je minipočítač skutečně dodáván s aktivovatelnou verzí Windows 8.1 (Bing).
V průběhu tohoto roku plánuje přímo Intel přijít s vlastním minipočítačem, který ve verzi s Windows přijde na necelých 150 dolarů, s Linuxem pak na necelých 90 dolarů (odstupňováno ještě individuálně v závislosti na hardwarové konfiguraci).