Prach na Marsu poslouží jako náplň do 3D tiskáren. Pomůže při kolonizaci
Poslední roky stále nacházíme nová využití 3D tiskáren i na vlastní planetě. Přicházíme na způsoby, jak vyrábět náhradní končetiny, zacelovat lebku, vyrábět umělé orgány a další. Technologie trojrozměrného tisku si evidentně ale najde své využití i v osidlování cizích planet, jejichž podmínky nám nařizují kvalitní zásobování.
Kapacitu vesmírných lodí je však škoda zaplňovat potřebnými nástroji, náhradními díly a konstrukcemi, které by bylo vhodnější vyrobit přímo na místě z dostupných materiálů. Planeta Mars v tomto případě ovšem neodpouští a přírodních materiálů nabízí velice poskromnu. Vědci proto vymysleli způsob, jak využít zdejšího prachu ve vlastní prospěch.
Za projektem stojí tým inženýrů z laboratoře tkáňového inženýrství a aditivní výroby z McCormickova institutu ze Severozápadní univerzity v Illinois.
Z důvodu nedostupnosti pravého prachu z Marsu na naší planetě byl tým nucen využít simulativní prach z NASA, který vesmírná agentura využívá za účelem různých testů, jelikož splňuje nutné vlastnost, jako tvar a velikost částic. Jedná se údajně o věrohodnou náhradu pravého prachu.
Tým inženýrů zvolil cestu smícháním prachu s rozpouštědly a biopolymery, které zvládnou suchý prach spojit do žádaného tvaru a velikosti. Vytištěné objekty jsou tak schopny z 90 % spoléhat na samotný prach, čímž se výrazně zredukovalo množství surovin, které je nutné přinést ze Země.
Přestože jde o spojení malinkých kamínků, dokázalo se týmu vytvořit pevné, elastické a pružné objekty podobné gumě. Jedná se tak o první případ, který by dokázal z použitého materiálu vyrobit gumový materiál. Po vyrobení jej lze jakkoliv tvarovat. Možná je také výroba do sebe zapadajících kostek, které mohou být pospojovány stejným způsobem jako Lego.