CDR.cz - Vybráno z IT

Precious Plastic - vyrobte si z plastového odpadu věci i náplně do 3D tiskárny

Co dělat s plastovým odpadem, který pomalu zanáší naší planetu? Vyrobte si z něj třeba vlastní věci do domácnosti nebo strunu do 3D tiskárny. Projekt Precious Plastic přichází s návody zdarma, jak v domácích podmínkách sestavit stroje na znovupoužití plastu.
nepřehlédněte
Plastic Machines

Svět kolem nás je plný plastů, které sice mají skvělé vlastnosti při jejich používání, ale po vyhození je zde problém. Pokud nedojde k recyklaci, což se třeba u takových plastových lahvích děje v pouhých 13 procentech, rozloží se průměrná lahev za nějakých 100 let a více. Co tedy s plastovým odpadem kolem nás, pokud se nechceme spoléhat jen na velké společnosti zabývající se recyklací? Začněte z plastu vyrábět věci sami pro sebe, nebo i své okolí.

Things Made Biggest

Precious Plastic - kutilové zachraňují planetu, připojit se může každý

Projekt Precious Plastic má za cíl právě recyklaci odadu přímo v místech, kde to s recyklací není tak valné. Ať už se tedy bude jednat o zaneřáděnou pláž někde v Asii, nebo park v sousedství plný odpadu, můžete s tím zkusit něco udělat. 

Autoři projektu navrhnuli a zdokumentovali výrobu přístrojů, které přemění plasty kolem nás na znovupoužitelný materiál. Detailní nákresy jsou k dispozici zdarma na oficiálních stránkách a díky jejich jednoduchosti by je zdatnější kutil měl bez problémů zvládnout sestavit. K dispozici jsou návrhy následujících strojů, včetně cen komponent a detailního návodu na sestavení:

Vytlačovací stroj - taví plasty a na druhém konci z něj vylézá cosi jako plastová struna. Pokud se vám povede vychytat mouchy, dá se filament použít i pro 3D tiskárnu. Předpokladem je samozřejmě správný druh plastu.

Vstřikovací stroj - podobný princip jako v předchozím případě, ale na výstupu se plast vlévá do formy. Vyrábět tak lze zajímavé předměty.

Kompresní stroj - představte si troubu, která roztaví plast a za pomoci forem z něj tlakem udělá nový předmět.

Drtička - naházíte do ní plasty a na výstupu dostanete plastovou drť vhodnou pro další použití.

Druhů plastů je spousta, jak je rozeznat? I na to tvůrci myslí

Na stránkách projektu je k dispozici spousta videí, která vysvětlují jak poznat jednotlivé druhy plastů a které plasty k čemu použít. Ne vždy se navíc člověku dostane plast, u kterého je zřejmé, o jaký konkrétní druh jde. 

Za nás mají tvůrci velké plus a doufejme, že se projektu bude dařit. Vidina toho, jak lidé sbírají odpad a vyrábí z něj něco hodnotného místo toho, aby jej nechali ležet někde v přírodě, je skvělá. 

Zdroje: 

Lukáš Voříšek (Google+)

Šéfredaktor nového technologického magazínu inSmart.cz. Autor je fanouškem revolučních technologií a projektů, jako je fotoaparát Lytro a minipočítač Raspberry Pi. Dříve přispíval do magazínů PCTuning a Stahuj. S nadějí čeká na den, kdy nebude muset sedět u klávesnice a vše obstará čip v hlavě...

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Precious Plastic - vyrobte si z plastového odpadu věci i náplně do 3D tiskárny

Pátek, 15 Duben 2016 - 21:24 | petr ib | Až na to , že vlastně hned po opuštění primární...
Úterý, 12 Duben 2016 - 19:11 | HKMaly | Osobne moc neverim, ze 3D tiskarna dokaze...
Úterý, 12 Duben 2016 - 16:47 | Kubik | Láďa Hruška, anyone? :)

Zobrazit diskusi