Představuje Huawei bezpečnostní riziko? Česká vláda se jich zbavuje po vzoru USA
Poté, co letos v srpnu americké úřady informovaly své vládní představitele o možných bezpečnostních rizicích z Číny, podnikla americká vláda razantní kroky. Mezi nimi byl i zákaz používání mobilních telefonů značky ZTE a Huawei na všech úrovních státní správy.
Obdobná situace nastává v současné době i u nás. Bezpečnostní a informační služba ČR (BIS) také nedávno informovala o možných bezpečnostních rizicích pro Českou republiku ze strany Číny a Ruska. Na základě této hrozby vydal v pondělí 17. prosince Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před použitím hardwaru a softwaru od společností Huawei Technologies Co., Ltd. a ZTE Corporation, které shodně pocházejí právě z Číny. Podle NÚKIB jde o bezpečnostní hrozbu i v souvislosti s informacemi z výročních zpráv bezpečnostních služeb z minulých let.
Společnost Huawei však logicky veškerá tato tvrzení o tom, že představuje nějakou hrozbu, odmítá. Zároveň vyzvala NÚKIB, aby přestala hanit jméno společnosti a místo toho nabídla konkrétní fakta.
NÚKIB vydal VAROVÁNÍ před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu.https://t.co/jovNxyJmXD
— GovCERT.CZ (@GOVCERT_CZ) 17. prosince 2018
Ředitel NÚKIB, Dušan Navrátil, prohlásil: "K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu."
Samotné vydání varování v praxi znamená prozatím pouze to, že správci systémů významných informačních systémů či poskytovatelů a provozovatelů základních služeb musí zavést adekvátní opatření. Mluvčí nejrůznějších velkých podniků, jako Škoda auto, Česká pošta, České dráhy a další, tvrdí, že oni i jejich zaměstnanci využívají nejrůznější technologie od společnosti Huawei, ale žádná z těchto technologií nemá údajně přístup k takovým údajům, které by mohly znamenat hrozbu.
Každé varování, hrozba nebo jen podezření na hrozbu je přirozeně nutno brát vážně. Premiér Andrej Babiš se k události vyjádřil slovy: „Zjistil jsem před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč, a za Úřad vlády jsem to řešil.“
Podle dostupných informací by příklad z Úřadu vlády měla následovat i ministerstva průmyslu a zdravotnictví. Ministerstvo spravedlnosti prozatím zastavilo další možný nákup jakýchkoliv výrobky od společnosti Huawei. Tato opatření zcela jistě neohrozí chod společnosti Huawei, která působí ve 170 zemích světa a jejíž služby a produkty využívá zhruba třetina populace, ale možná ochrání citlivá data a předejde bezpečnostní hrozbě.
Z uživatelského hlediska by se snad nemělo jednat o nic více nebezpečnější hrozbu, než s jakou se potýkáme na denní bázi. Ať už z hlediska sledování našeho pohybu, zájmů, koníčků a komunikace pro marketingové účely Googlu, Facebooku, Microsoftu a dalších velkých společností. Zároveň to ale neznamená, že bychom měli ztrátu soukromí brát na lehkou váhu. Jaký je váš názor na tuto kauzu? Jednají úřady paranoidně nebo je zapotřebí brát i sebemenší podezření s maximální obezřetností?