Problém s časem v kosmu: ESA se snaží vytvořit vlastní časové pásmo pro Měsíc
Evropská kosmická agentura (European Space Agency), zkráceně ESA, popsala tento problém v nové éře lunárního cestování za „neudržitelný“. Proto se rozhodla, že by Měsíc měl mít své unikátní časové pásmo. Tato myšlenka vznikla během zasedání v Nizozemsku koncem minulého roku. Účastníci se rozhodli zavést společný lunární referenční čas. Dohodnout se na mezinárodním vesmírném čase ale není lehké.
Bernhard Hufenbach, člen ESA's Directorate of Human and Robotic Exploration's Moonlight Management Team, řekl: „Bude to docela výzva na planetárním povrchu, kde v rovníkové oblasti trvá každý den 29,5 dne, včetně mrazivých čtrnáctidenních lunárních nocí, s celou Zemí jen malým modrým kruhem na tmavé obloze. Ale když jsme vytvořili systém pracovního času pro Měsíc, můžeme pokračovat v tomtéž pro další planetární destinace."
Zdroj: Shutterstock
Podobný problém řešila NASA, když strukturovala a designovala Mezinárodní vesmírnou stanici. Přestože stanice nemá své vlastní časové pásmo, dohodlo se na používání UTC (Coordinated Universal Time) času, díky čemuž jde rozdělit časový rozdíl mezi NASA a Kanadskou vesmírnou agenturou a dalšími partnerskými vesmírnými programy v jiných zemích.
ESA popsala, že přesná navigace vyžaduje přísné měření času a je možné, že vznikne samostatná organizace, která bude zodpovědná za udržování měsíčního časového pásma. Další otázky jsou například, zda by vůbec mělo být časové pásmo Měsíce v synchronizaci se Zemí, jelikož vlivem gravitace ubíhá tamější čas rychleji, a nabývá přibližně 56 mikrosekund každým dnem. V tuto chvíli pracuje ESA s NASA a dalšími partnery ke společnému systému časování, díky čemuž budou celosvětové mise na Měsíc synchronizované.