První letadlová loď vyrobená v Indii vyplula vykonat námořní zkoušky
Letadlová loď INS Vikrant, která bude sloužit u indického námořnictva vyplula 4. srpna na moře, kde bude podrobena testování. Následně bude v srpnu příštího roku zařazena do služby v indickém námořnictvu. Bude to s desetiletým zpožděním oproti původnímu plánu.
Původně se předpokládalo, že INS Vikrant vstoupí do služby v roce 2012, ale indické úřady musely řešit řadu problémů, jako např. kvalitu oceli pro letadlovou loď, zpožděné dodávky ruských subdodavatelů a posledně vypuknutí nemoci Covid-19 a z toho vyplývající pandemickou situaci. Proto první testy, ještě v přístavu začaly až v listopadu roku 2020.
INS Vikrant je první indickou letadlovou lodí domácí výroby. Délka plavidla činí 262 metrů, šířka 62 metrů, ponor 8,4 metrů a výška 59 metrů. Plný výtlak lodě dosahuje 45 000 tun. Posádku má tvořit přibližně 1700 námořníků a důstojníků. Pohon se skládá ze čtyř plynových turbín General Electric LM 2500 a dvou plynových turbín Elecon v systému COGAG. Loď dosahuje rychlosti 28 uzlů (52 km/h) a dosah lodi představuje 15 000 km.
Vikrant spadá do koncepce STOBAR a letouny musí startovat pomocí skokanského můstku. Celkem loď ponese 24 až 26 letounů a 10 vrtulníků. Zpočátku bude loď vybavena stíhačkami Mig-29K, ale časem to mohou být letouny F/A-18 E/F Super Hornet, Dassault Rafale M nebo HAL Tejas.
Indická letadlová loď získá i relativně silnou výzbroj skládající se z izraelského protiletadlového raketového kompletu Barak 8 (celkem 64 šachet), dále ze čtyřech 76 mm námořních kanónů Otobreda a čtyřech 30 mm gatling kanónů AK-630. Hlavním senzorem lodi bude izraelský AESA multifunkční radar Elta EL / M-2248 MF-STAR.