CDR.cz - Vybráno z IT

První herní ultrabook na světě: 14" Razer Blade potěší vysokým výkonem

Herní notebooky jsou v dnešní době běžné a mnoho hráčů už je preferuje před klasickým desktopem. Přesto, že velký výkon hardwaru ovlivňuje jejich rozměry, dal výrobce Razer vzniknout novému pojmu „herní ultrabook“.
Razer Blade - img3

Mnoho z nás si s výrobcem Razer spojí především herní periferie jako jsou speciální herní myši, klávesnice či jiné příslušenství. Jeho produkty mnohdy patři k těm nejlepším na trhu a žádný extrémní hráč se tak často neobejde bez myši s mnoha programovatelnými tlačítky, vysokou sensitivitou a pulsujícím modrým logem Razer na hřbetě.

Nyní pro změnu přichází s tak trochu revolučním herním notebookem. A proč revolučním? Svými rozměry totiž spadá do kategorie tenkých ultrabooků, čímž získává prvenství mezi nejštíhlejšími herními notebooky na světě. Zajímavá je také skutečnost, že je jeho tělo vyrobeno z hliníku a díky promyšlené heatpipe konstrukci je také velmi dobře chlazen pasivně. Znamená to, že větráčky neuslyšíme tak často a notebook bude převážně tichý. Musíme pak ale počítat s o něco vyšší teplotou celé základny.

Razer Blade - úvodní fotoRazer Blade - img1

Razer Blade už se na první pohled tváří velmi elegantně a svými liniemi trochu připomíná MacBook od Applu. Matnou černou barvu těla doplňují výrazné zelené doplňky - logo výrobce na víku displeje, zbarvené porty USB 3.0 nebo zeleně podsvícená klávesnice. Ta má velké klávesy s dostatečnými mezerami a hraní by tedy mohlo být vcelku pohodlné (vyjímku tvoří vertikální směrové šipky, které mají poloviční velikost). Multidotykový touchpad má velmi pěkné rozměry, hladký povrch a vlastní i levé a pravé tlačítko myši.

Razer Blade - img4

Hlavní dominantou Razer Blade je kromě hardwarového výkonu samozřejmě také displej. Jeho velikost je 14“ a nabízí rozlišení 1600 x 900 pixelů. Oproti běžně používaným lesklým displejům je ale jeho povrch matný a zabraňuje tedy tolik nenáviděným odleskům světla. Bohužel ale výrobce nesáhl po displeji typu IPS, nýbrž po levnějším panelu s technologií TN (Twisted Nematic), který trpí menšími pozorovacími úhly a to jak v horizontálním, tak i vertikální směru. Podle zkušeností zahraničních redaktorů, kteří měli tu čest si ultrabook vyzkoušet, se ale nižší kvalita displeje na samotném hraní takřka neprojeví.

Razer Blade - img2

Teď už se ale konečně dostáváme k vnitřnímu hardwaru této herní mašiny, kterému kraluje čtyřjádrový procesor Intel Core i7 generace Haswell. Plynulé grafické zobrazení obstarává 2GB grafická karta nVidia GTX 765M (mobilní) a operační paměť nabývá velmi slušné hodnoty 8 GB. Jako interní úložiště použil Razer svižný SSD disk s kapacitou 256 GB.

Razer Blade - img5

A jak si tento výkon obstojí ve hrách? Redaktoři amerického serveru Forbes vyzkoušeli několik herních titulů na plné rozlišení ultrabooku 1600 x 900 px. V tabulce níže jsou FPS, neboli počet snímků za sekundu, ve vybraných hrách (při volbě velmi vysoké kvality a normálního anti-aliasingu). Poté využili také grafický výstup HDMI a po připojení FullHD obrazovky byly výsledky stále výborné:

Hra Rozlišení Razer Blade

1600 x 900 px
Obrazovka přes HDMI

1920 x 1080 px
Sleeping dogs 42 FPS 31 FPS
GRID 2 32 FPS 26 FPS
BioShock Infinite 52 FPS 39 FPS
Metro Last Light 30 FPS 24 FPS

Jedním z důležitých parametrů bývá u běžného notebooku i výdrž vnitřního akumulátoru – zde se s ohledem na výkonný hardware nemůže počítat s výdrží dlouhou, ba spíše naopak. Při sledování videa či brouzdání na internetu by měla baterie nabídnout až 6 hodin provozu na nabití, jakmile ale spustíme jeden z herních titulů a vzdálíme se od nabíjecího adaptéru, nevydrží déle než hodinu.

Razer Blade - img6

Po stranách klávesnice nalezneme také dvě mohutné perforace stereo reproduktorů s technologií Dolby Home Theater pro kvalitnější podání zvuku a nechybí ani kombinovaný audio výstup na sluchátka a mikrofon.

Operační systém Windows 8 (64-bit)
Procesor Intel Core i7-4702HQ Haswell, čtyřjádrový
2,2 GHz (Turbo režim 3,2 GHz)
Displej 14" TN LED, 1600 x 900px, 16:9
Operační paměť 8 GB DDR3
Úložiště 256 GB SSD
Grafická karta nVidia GeForce GTX 765M, 2GB GDDR5
Konektivita Wi-Fi 802.11a/b/g/n
Bluetooth 4.0
2x USB 3.0
1x USB 2.0
HDMI
Audio Stereo reproduktory
3,5mm jack
Webkamera 1,3 Mpx, HD
Akumulátor 70Wh Li-Ion
150W napájecí adaptér
Rozměry 34,5 x 32,5 x 1,7 cm
Hmotnost 1,88 kg
Cena 40 000 Kč

14" Razer Blade se směle zařadil mezi špičkové herní notebooky, které zvládnou i ty nejnovější hry na vysoké detaily. Díky své tloušťce pouhých 1,7 cm je zároveň nejtenčím herním notebookem a prvním opravdu herním ultrabookem na světě. Výkonný hardware a pěkné zpracování se ale podepíší na ceně, kterou Razer stanovil na rovné dva tisíce dolarů, což je v přepočtu zhruba 40 000 Kč.

Petr Kodl (Google+)

Extrovertní perfekcionista, jehož snem je pochopení žen a jiných technologických záhad či vymožeností jednadvacátého století.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku První herní ultrabook na světě: 14" Razer Blade potěší vysokým výkonem

Neděle, 28 Červen 2015 - 09:19 | Majxcz | Prosim potreboval bych vedet kde mam koupit tento...
Sobota, 27 Červen 2015 - 11:41 | Majxcz | kde mam koupit tento notebook
Sobota, 6 Červenec 2013 - 21:47 | ptipi | Na anandtechu udělali test a označili to za...
Sobota, 6 Červenec 2013 - 14:24 | Tomáš Bohuněk | http://assets.sbnation.com/assets/2703491/...
Sobota, 6 Červenec 2013 - 14:16 | Tomáš Bohuněk | Spíš informujeme. :-)
Sobota, 6 Červenec 2013 - 13:33 | Na Zor | Kolik Vám dal Razer za tu reklamu? Nebo jste...

Zobrazit diskusi