Rozhodnutí NASA o tepelné ochraně mise Artemis II
Kritika z řad odborníků
Ed Pope, expert na pokročilé materiály a tepelnou ochranu, na sociální síti LinkedIn poznamenal, že jde o „smutný den pro NASA“, kdy prospěšnost zvítězila nad vědou a bezpečností. Další významný hlas zazněl od bývalého astronauta a inženýra Charlese Camardy. Ten vyjádřil frustraci nad způsobem, jakým agentura přistupuje k posouzení rizik, a kritizoval její současnou kulturu.
„Miluji NASA, ale nelíbí se mi, jak se změnila. Ztratili jsme výzkumnou kulturu,“ uvedl Camarda. V rozhovoru dokonce obvinil agenturu z toho, že se příliš spoléhá na simulace a pravděpodobnostní modely, které podle něj nejsou dostatečně přesné, aby zajistily bezpečnost.
Problémy s tepelným štítem Orionu
Diskuse o bezpečnosti tepelných štítů Orionu se rozhořely už po misi Artemis I v roce 2022. Fotografie ukázaly výrazné poškození štítu způsobené odlupováním fragmentů materiálu Avcoat, který chrání kosmickou loď před extrémními teplotami při návratu do atmosféry. Zpráva inspektora NASA z května 2023 odhalila rozsah problému, přičemž agentura do té doby situaci spíše bagatelizovala.
Aby NASA své rozhodnutí obhájila, svolala nezávislý revizní tým (IRT), který měl posoudit příčiny problémů a ověřit, zda je možné letět s nemodifikovaným štítem. Výsledkem bylo rozhodnutí pokračovat v plánu, ale s upravenou trajektorií návratu. Tento krok by měl snížit rizika spojená s nedostatky štítu.
Předseda IRT Paul Hill se ve svém vyjádření snažil uklidnit obavy. Podle něj byl tým přesvědčen o důkladnosti testů NASA a jednomyslně souhlasil s jejími závěry. Hill pochválil práci inženýra Luise Sauceda, který vedl vyšetřování příčin poškození štítu během mise Artemis I. „Práce NASA byla ohromující, skutečně dechberoucí,“ řekl Hill.
Zdroj: Shutterstock
Nicméně kritici, včetně Camardy, upozorňují, že NASA nezveřejnila kompletní výsledky IRT. To vyvolává pochybnosti o transparentnosti agentury. „Proč nezveřejnili zprávu IRT? Pokud tohle nezvedne červené vlajky, tak už nic,“ prohlásil Camarda.
Technické dilema: Propustnost vs. bezpečnost
Jedním z klíčových problémů tepelných štítů Orionu je jejich propustnost. Při misi Artemis I vedla nízká propustnost k hromadění plynů a praskání materiálu Avcoat. Paradoxně však nový tepelný štít pro Artemis II bude ještě méně propustný, což může zvýšit rizika. Tato změna byla provedena kvůli požadavkům na ultrazvukové testování, které ověřuje pevnost spojení mezi bloky Avcoat a titanovou strukturou Orionu.
Hill ale tvrdí, že NASA upravila trajektorii návratu tak, aby minimalizovala teplotní zátěž a zohlednila tuto slabinu. Přesto jde o komplexní problém, který vyžaduje důkladné sledování.
Lekce z minulosti
Hill, který se podílel na vyšetřování havárie raketoplánu Columbia v roce 2003, chápe, že NASA může být při zveřejňování výsledků opatrná. Podle něj ale agentura udělala chybu, když nebyla dostatečně transparentní. „Pokud chcete, aby vás veřejnost podpořila, musíte je udržovat informované,“ uvedl.
Diskuse ke článku Rozhodnutí NASA o tepelné ochraně mise Artemis II