Jak to bylo s evolucí? Rukopisy Charlese Darwina zveřejněny online
Charles Darwin před více než 155 lety ve své teorii skloubil myšlenku postupné evoluce druhu s přirozeným výběrem. Evoluční teorie byla na svou dobu natolik revoluční, že ji mnozí zavrhovali a odsuzovali. Dnes je však uznávána většinou vědců jako správná, tedy alespoň v obměněné podobě s doplněním poznatků z oblasti genetiky.
Známá publikace O původu druhů se nyní dostává ve formě digitalizovaných rukopisů ke každému, kdo má zájem nahlédnout do původních rukopisů známého badatele. Projekt vzniká od roku 2003 ve spolupráci Amerického přírodovědného muzea a knihovny Cambridgeské univerzity.
Cílem je postupná digitalizace a sumarizace Darwinových poznámek. Doposud bylo pořízeno na 16 000 obrázků ve vysokém rozlišení, jenž jsou plné nákresů a zápisků vědce. Dokumenty odhalují 25 let Darwinova života, kdy se postupně stal přesvědčeným o evoluci, objevil přirozený výběr, vysvětlil princip adaptace, popsal větvení stromu života a napsal O původu druhů.
Do června roku 2015 by měl archiv čítat na 30 000 dokumentů vytvořených Darwinem mezi roky 1835 a 1882. Hlavním cílem projektu je podle tvůrců poskytnout přístup k základním poznatkům o vývoji života tak, jak jej probádal a vysvětloval Darwin.
- Rukopisy Charlese Darwina online - Darwin Manuscripts Project
Česky si mohli naši předci publikaci poprvé přečíst právě před 100 lety, tedy roku 1914. Nyní si má možnost kdokoli na světě Darwinovu práci prohlížet z pohodlí domova. Jelikož není autorovo písmo nějak zvlášť dobře čitelné, došlo k jeho převedení OCR softwarem do podoby digitálního textu. Vedle fotografií rukopisů si tak lze v pravé části obrazovky snadno zobrazit i počítačový text.
Digitalizuje se i u nás
O digitalizaci knih a publikací z celého světa se dlouhodobě snaží i Google, který podporuje knihovny a archivy z celého světa. Podporuje třeba projekt digitalizace, na němž aktivně spolupracuje Národní knihovna České republiky s Moravskou zemskou knihovnou v Brně.
Za pomoci specializovaných linek, které jsou za den schopné naskenovat desítky tisíc stránek, jim jde práce od ruky. Díky optickému rozpoznávání znaků (OCR softwaru) se vedle obrázkové podoby publikací zobrazuje také text převedený do kopírovatelné, digitalizované podoby.