Ruská plovoucí jaderná elektrárna doplula do cíle. Brzy spustí dodávku elektřiny
Koncem srpna jsme Vás informovali o tom, že Ruská federace postavila prozatím jedinou atomovou elektrárnu zabudovanou v lodi svého druhu na světě s názvem Akademik Lomonosov. Tento projekt měl za cíl přivést elektrickou energii i do těch nejodlehlejších částí obrovské Ruské federace.
První plavba měla být do arktického města Pevek na Čukotce, kde došlo k odstávce atomové elektrárny Bilibino (36-MW) a podle oficiálního vyjádření státní společnosti Rosatom, která elektrárnu postavila, by právě Akademik Lomonosov měl v současné době být v bezpečí v cíli své cesty.
Největší výhodou takovéto elektrárny je bezesporu její mobilita, zásobení odlehlých částí elektrickou energií a samozřejmě i nesrovnatelně nižší náklady na výstavbu v poměru k výstavbě velké jaderné elektrárny. I tento projekt si však získal své odpůrce, a to hlavně z řad organizací zaměřených na životní prostředí, kteří se obávají případné kontaminace.
Akademik Lomonosov je pilotní lodí Rosatomu, který plánuje v případě pozitivních výsledků vybudovat takovýchto lodí celou flotilu. Tato flotila by sloužila mimo jiné i na export elektrické energie do cizích zemí. Loď je dlouhá 144 metrů, široká 30 metrů a má výtlak 21 tisíc tun a převáží jadernou elektrárnu stávající se ze dvou reaktorů KLT-40S, které generují dohromady 70 MW elektrické energie nebo 300 MW tepla. I přes všechna tyto fakta nemá elektrárna vlastní pohon a proto musí být tahaná vlečnými čluny.
Reaktory jsou naplněné palivem na 100% a s touto zásobou můžou fungovat tři až pět let. K ostrému spuštění dojde až ke konci letošního roku, protože v současné době probíhá instalace a napojení místní infrastruktury na Akademika Lomonosova.